Qasımova Xuraman Əkrəm qızı (6 iyun 1951-ci ildə Bakı şəhəri) - məşhur Azərbaycan opera müğənnisi-soprano ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. Orta təhsilini A.S.Puşkin adına 23 №-li məktəbdə almışdır. Uşaqlıqdan mahnı oxumağı sevirdi. 1970-ci ildə Üzeyir Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konsertvatoriyasının ifaçılıq şöbəsinin vokal fakültəsinə (görkəmli Azərbaycan müğənnisi, professor Sövkət Məmmədovanın sinfinə) daxil olmuşdur. Daha sonra dosent İ.A.Lvoviçin sinfində təhsilini davam etdirmişdir. Təhsilini uğurla tamamlayaraq 1976-cı ildə o, M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet teatrının opera qrupuna işə qəbul olunmuşdur. Hələ məktəbli olarkən 60-cı illərin ortalarında Xuraman Qasımova Cəfər Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının 3 bədii filmində çəkilmişdir: "Liftçi qız", "Mən ki gözəl deyildim", "Həyat bizi sınayır". 1969-cu ildə Ukraynanın Xarkov şəhərində keçirilən "Prometey 69" Ümumittifaq kinofestivalında "Mən ki gözəl deyildim" filmindəki Səidə roluna görə ən yaxşı qadın ifaçısı adına və birinci dərəcəli diploma layiq görülmüşdür.
Opera teatrına gəldikdən sonra artıq müəyyən aktyor təcrübəsinə malik olaraq o tez bir zamanda repertuara daxil olur. Onun ilk rolları Məmməd Quliyevin "Aldanmış ulduzlar" operasında Salma, Cahangir Cahangirovun "Xanəndənin taleyi" operasında Xanım rolu olur. Daha sonra Nazim Əliverdibəyovun "Cirtdan" uşaq operasında Cırtdan baş rolunu ifa edir.
1977-ci ilin qışında Xuraman musiqiçi-ifaçıların IV ənənəvi Zaqafqaziya müsabiqəsinin iştirakçısı olur və solo oxuma nominasiyasında birinci mükafata və laureat adına layiq görülür.
1977-ci ilin payızında o, Daşkənddə keçirilən M.Qlinka adına Vokalçıların VIII Ümumittifaq müsabiqəsinin laureatı olur. Əldə olunmuş mükafatlar və yaradıcılıq uğurları onu yeniliklərə ruhlandırırdı. Beləki, Xuraman 1981-ci ildə "Mariya Kallas" adına Vokalçıların ənənəvi beynəlxalq müsabiqəsində birinci mükafata və müsabiqənin ali mükafatı olan "Qran-Pri" - qızıl medala layiq görülmüşdür. Mükafatı ona müsabiqənin munsiflər heyətinin sədri, XX əsrin görkəmli müğənnisi Tito Qobbi təqdim etmişdir.
Müsabiqə Yunanıstanın paytaxtı Afina şəhərində keçirilirdi. O dövrdə Xuraman "Mariya Kallas" müsabiqəsinin laureatı olmuş Sovet İttifaqının ilk gənc müğənnisi olmuşdur.
Bu cür yüksək nailiyyət onda özünə daha çox inam yaradır və Xuraman 1982-ci ildə P.İ.Çaykovski adına ən nüfuzlu müsabiqədə iştirak etmək qərarına gəlir. Üç turu keçərək o gümüş medalla fəxri ikinci yerə və "Solo ifaçılıq" kateqoriyasında P.İ.Çaykovski adına VII Beynəlxalq müsabiqəsinin laureatı adına layiq görülmüşdür. Bu gün o, bu cür nüfuzlu müsabiqədə laureat olmuş yeganə Azərbaycan ifaçısıdır.
1982-ci ilin iyulunda Xuraman Qasımova Azərbaycanın Əməkdar artisti fəxri adına layiq görülmüdür. Əldə olunmuş mükafatlar və adlar ona ölkədə böyük şöhrət gətirmişdir. O, tez-tez qastrollara getməyə başlayır. Onun uğurlu çıxışları Moskva, Sankt-Peterburq, Avstriya, İngiltərə, ABŞ, Yuqoslaviya, Yunanıstan, Malta, Sisiliya, İspaniya və başqa yerlərdə alqışlarla qarşılanmışdır. Opera teatrının səhnəsində o, saysız-hesabsız obrazlar yaratmışdır: C.Puççininin "Bohema" operasında Mimi və Müzetta, P.İ.Çaykovskinin "Yevgeni Onegin" operasında Tatyana, C.Verdinin "Otello" operasında Dezdemona, C.Puççininin eyni adlı operasında Toska, C.Verdinin "Aida" operasında Aida, F.Əmirovun "Sevil" operasında Sevil və Dilbər, M.Maqomayevin "Nərgiz" operasında Nərgiz, V.Adıgözəlovun "Natəvan" operasında Natəvan” və bir çox başqaları.
1982-ci ildən Xuraman Qasımova yaradıcılıq fəaliyyəti ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlər Konservatoriyasının vokal kafedrasında pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olmağa başlayır.
1984-cü ildə uğurlu konsert-kamera fəaliyyətinə görə Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı adına layiq görülür.
1986-cı ildə Xuraman Qasımova Azərbaycanın Xalq artisti fəxri adına layiq görülmüşdür. Müğənninin Qərbi Avropa müəlliflərinin, rus musiqi klassiklərinin əsərləri daxil olan konsert-kamera repertuarının diapazonu çox genisdir. Onun yaradıcılığında Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri və xalq mahnıları xüsusi yer tutur.
1994-cü ildən hazırkı dövrədək o, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının "Solo ifaçılığı" kafedrasının müdiri vəsifəsində çalışır.
1996-cı ildə professor adına layiq görülmüşdür.
1994-1997-ci illər ərzində Xuraman Qasımova müqavilə əsasında İstanbul Universiteti nəzdindəki konservatoriyada professor kimi fəaliyyət göstərmiş, bir çox gənc ifaçıların yetişməsində xüsusi rol oynamışdır.
Bu gün Xuraman Qasımovanın onlarla tələbələri nəinki ölkəmizin, həmçinin dünyanın bir çox ölkələrinin opera və konsert səhnələrində uğurla çıxış edirlər.
Azərbaycan dövləti Xuraman Qasımovanın xidmətlərinin yüksək qiymətləndirmişdir.
2001-ci ildə Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin sərəncamı ilə Xuraman Qasımova vokal sənəti sahəsində böyük yaradıcılıq uğurlarına görə "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunmuşdur.
2011-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə Xuraman Qasımova ölkənin musiqi mədəniyyəti və incəsənətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə "Şərəf" ordeni ilə təltif olunmuşdur.
5 iyun 2021-ci il tarixində Prezident İlham Əliyev Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin inkişafı naminə uzunillik və məhsuldar fəaliyyətinə görə Xuraman Əkrəm qızı Qasımovanın "İstiqlal" ordeni ilə təltif olunmsı haqqında sərəmcam imzalamışdır.

Kasimova Khuraman Ekrem gizi (6 June 1951, Baku) - famous Azerbaijani opera soprano singer was born in Baku in an intelligent family. She received general secondary education at school №23 named after A.S.Pushkin. From her childhood she loved to sing. In 1970 she entered the vocal faculty of the performing department of the Uzeyir Hajibeyov State Conservatoire in the class of the outstanding Azerbaijani singer, Professor Shovket Mammadova. After her death Khuraman continued her studies in the class of Associate Professor Ida Aronovna Lvovich. Having successfully completed her studies at the Conservatory, in 1976 she was employed in the opera group of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre named after M.F.Akhundov. Being still a schoolgirl Khuraman Qasimova in the mid-60s, starred in the main roles in three feature films of "Azerbaijanfilm" film studio named after Jafar Jabbarli: The Service Elevator, I Was Not Beautiful, Life Tests Us. In 1969 at the All-Union Film Festival Prometheus 69 held in Kharkov, Ukraine, young Khuraman was awarded a diploma of the first degree for the best performance of the female role of Saida in the film I Was Not Beautiful.
Having come to the opera theatre, with certain acting skills she very quickly began to enter the repertoire. Her first roles were Salma in Mamed Kuliyev's opera The Deceived Stars, then the main role of Khanum in Jahangir Jahangirov's opera The Fate of a Singer. Then she performed the main role of Jirtdan in Nazim Aliverdibekov's children's opera Jirtdan, in which she vividly showed her artistic abilities in the image of a nimble boy Jirtdan.
In the winter of 1977 Khuraman was a participant of the IV traditionally Transcaucasian contest of musicians-performers and in the nomination of solo singing was awarded the first prize and the title of laureate.
In autumn 1977 she became a laureate of the VIII All-Union competition of vocalists named after M.I.Glinka, held in the city of Tashkent. The won awards and creative successes inspired her for new daring. So Khuraman Kasimova in 1981 at the traditional international competition of vocalists named after "Maria Callas" received the first prize, and also was honoured with the highest award of the competition, Grand Prix - a gold medal. The prize was presented to her by the president of the jury, the great singer of the 20th century, Tito Gobbi.
The competition was held in Athens, the capital of Greece. She was the first young singer in the Soviet Union to win the Maria Callas Competition. Such a high achievement gave her even more self-confidence. So in 1982 Huraman decided to take part in the most prestigious Tchaikovsky Competition. Tchaikovsky Competition. Having passed three rounds, she won an honourable second place, received a silver medal, and was awarded the title of laureate of the VII International Tchaikovsky Competition in the category of Solo Singing. Today she is the only Azerbaijani performer who has become a laureate of such a prestigious international competition.
In July 1982 Khuraman Kasimova was awarded the honourable title of Honoured Artist of Azerbaijan. These honours and titles brought her great popularity in the country. She began to go on tour frequently. Her successful performances were applauded in Moscow, St Petersburg, Austria, England, USA, Yugoslavia, Greece. Malta, Sicily, Spain, etc. On the stage of the opera theatre she created many unforgettable images of these: Mimi and Musetta in G. Puccini's opera La Bohème, Tatiana in Tchaikovsky's opera Eugene Onegin, Desdemona in G. Verdi's opera Otello, Tosca in G. Puccini's opera Tosca, Aida in G. Verdi's opera Aida, Sevil and Dilber in F. Amirov's opera Sevil, Nargiz in M. Magomayev's opera Nargiz, Natavan in V. Adigezalov's opera Natavan and many others.
Since 1982, Khuraman Qasimova began to combine her creative activity with pedagogical activity and started working at the Vocal Department of the Azerbaijan State Conservatory.
In 1984 she was honoured with the title of the laureate of the State Prize of Azerbaijan for her successful concert and chamber activity.
In 1986 Khuraman Kasimova was awarded the honourable title of People's Artist of Azerabayjan. The range of the singer's concert-chamber repertoire is vast, including works by Western European authors and Russian musical classics. A special place in her creative work is taken by the performance and promotion of works of Azerbaijani composers and uniquely beautiful folk songs of Azerbaijan.
Since 1994 till present she has been the head of the chair of "Solo Singing" at Baku Music Academy named after Uzeyir Hajibeyli.
In 1996 she was awarded the title of professor.
From 1994 to 1997 Khuraman Kasimova worked as a contract professor at the Conservatory of Istanbul University, where she raised many young singers for brotherly Turkey.
Today dozens of Khuraman Qasimova's pupils successfully perform on opera and concert stages not only in our country, but also far beyond its borders.
The leadership of Azerbaijan highly appreciated the merits of Khuraman Qasimova. In 2001, by the decree of Azerbaijan's national leader President Heydar Aliyev, Khuraman Qasimova was awarded the Order of Glory (Şöhrət) for her great creative achievements in the field of vocal art. In 2011, by the decree of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Khuraman Qasimova was awarded the Order of Honour ("Şərəf") for her great contribution to the development of musical culture and art of the country. On 5 June 2021, President Ilham Aliyev signed a decree on awarding Khuraman Ekrem gizi Qasimova the Order of Independence (İstiqlal) for her long-term and productive activity for the development of Azerbaijani culture and art.