Qasımova Xuraman Əkrəm qızı (6 iyun 1951-ci ildə Bakı şəhəri) - məşhur Azərbaycan opera müğənnisi-soprano ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. Orta təhsilini A.S.Puşkin adına 23 №-li məktəbdə almışdır. Uşaqlıqdan mahnı oxumağı sevirdi. 1970-ci ildə Üzeyir Hacıbəyov adına Azərbaycan Dövlət Konsertvatoriyasının ifaçılıq şöbəsinin vokal fakültəsinə (görkəmli Azərbaycan müğənnisi, professor Sövkət Məmmədovanın sinfinə) daxil olmuşdur. Daha sonra dosent İ.A.Lvoviçin sinfində təhsilini davam etdirmişdir. Təhsilini uğurla tamamlayaraq 1976-cı ildə o, M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet teatrının opera qrupuna işə qəbul olunmuşdur. Hələ məktəbli olarkən 60-cı illərin ortalarında Xuraman Qasımova Cəfər Cabbarlı adına "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının 3 bədii filmində çəkilmişdir: "Liftçi qız", "Mən ki gözəl deyildim", "Həyat bizi sınayır". 1969-cu ildə Ukraynanın Xarkov şəhərində keçirilən "Prometey 69" Ümumittifaq kinofestivalında "Mən ki gözəl deyildim" filmindəki Səidə roluna görə ən yaxşı qadın ifaçısı adına və birinci dərəcəli diploma layiq görülmüşdür.
Opera teatrına gəldikdən sonra artıq müəyyən aktyor təcrübəsinə malik olaraq o tez bir zamanda repertuara daxil olur. Onun ilk rolları Məmməd Quliyevin "Aldanmış ulduzlar" operasında Salma, Cahangir Cahangirovun "Xanəndənin taleyi" operasında Xanım rolu olur. Daha sonra Nazim Əliverdibəyovun "Cirtdan" uşaq operasında Cırtdan baş rolunu ifa edir.
1977-ci ilin qışında Xuraman musiqiçi-ifaçıların IV ənənəvi Zaqafqaziya müsabiqəsinin iştirakçısı olur və solo oxuma nominasiyasında birinci mükafata və laureat adına layiq görülür.
1977-ci ilin payızında o, Daşkənddə keçirilən M.Qlinka adına Vokalçıların VIII Ümumittifaq müsabiqəsinin laureatı olur. Əldə olunmuş mükafatlar və yaradıcılıq uğurları onu yeniliklərə ruhlandırırdı. Beləki, Xuraman 1981-ci ildə "Mariya Kallas" adına Vokalçıların ənənəvi beynəlxalq müsabiqəsində birinci mükafata və müsabiqənin ali mükafatı olan "Qran-Pri" - qızıl medala layiq görülmüşdür. Mükafatı ona müsabiqənin munsiflər heyətinin sədri, XX əsrin görkəmli müğənnisi Tito Qobbi təqdim etmişdir.
Müsabiqə Yunanıstanın paytaxtı Afina şəhərində keçirilirdi. O dövrdə Xuraman "Mariya Kallas" müsabiqəsinin laureatı olmuş Sovet İttifaqının ilk gənc müğənnisi olmuşdur.
Bu cür yüksək nailiyyət onda özünə daha çox inam yaradır və Xuraman 1982-ci ildə P.İ.Çaykovski adına ən nüfuzlu müsabiqədə iştirak etmək qərarına gəlir. Üç turu keçərək o gümüş medalla fəxri ikinci yerə və "Solo ifaçılıq" kateqoriyasında P.İ.Çaykovski adına VII Beynəlxalq müsabiqəsinin laureatı adına layiq görülmüşdür. Bu gün o, bu cür nüfuzlu müsabiqədə laureat olmuş yeganə Azərbaycan ifaçısıdır.
1982-ci ilin iyulunda Xuraman Qasımova Azərbaycanın Əməkdar artisti fəxri adına layiq görülmüdür. Əldə olunmuş mükafatlar və adlar ona ölkədə böyük şöhrət gətirmişdir. O, tez-tez qastrollara getməyə başlayır. Onun uğurlu çıxışları Moskva, Sankt-Peterburq, Avstriya, İngiltərə, ABŞ, Yuqoslaviya, Yunanıstan, Malta, Sisiliya, İspaniya və başqa yerlərdə alqışlarla qarşılanmışdır. Opera teatrının səhnəsində o, saysız-hesabsız obrazlar yaratmışdır: C.Puççininin "Bohema" operasında Mimi və Müzetta, P.İ.Çaykovskinin "Yevgeni Onegin" operasında Tatyana, C.Verdinin "Otello" operasında Dezdemona, C.Puççininin eyni adlı operasında Toska, C.Verdinin "Aida" operasında Aida, F.Əmirovun "Sevil" operasında Sevil və Dilbər, M.Maqomayevin "Nərgiz" operasında Nərgiz, V.Adıgözəlovun "Natəvan" operasında Natəvan” və bir çox başqaları.
1982-ci ildən Xuraman Qasımova yaradıcılıq fəaliyyəti ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlər Konservatoriyasının vokal kafedrasında pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olmağa başlayır.
1984-cü ildə uğurlu konsert-kamera fəaliyyətinə görə Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı adına layiq görülür.
1986-cı ildə Xuraman Qasımova Azərbaycanın Xalq artisti fəxri adına layiq görülmüşdür. Müğənninin Qərbi Avropa müəlliflərinin, rus musiqi klassiklərinin əsərləri daxil olan konsert-kamera repertuarının diapazonu çox genisdir. Onun yaradıcılığında Azərbaycan bəstəkarlarının əsərləri və xalq mahnıları xüsusi yer tutur.
1994-cü ildən hazırkı dövrədək o, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının "Solo ifaçılığı" kafedrasının müdiri vəsifəsində çalışır.
1996-cı ildə professor adına layiq görülmüşdür.
1994-1997-ci illər ərzində Xuraman Qasımova müqavilə əsasında İstanbul Universiteti nəzdindəki konservatoriyada professor kimi fəaliyyət göstərmiş, bir çox gənc ifaçıların yetişməsində xüsusi rol oynamışdır.
Bu gün Xuraman Qasımovanın onlarla tələbələri nəinki ölkəmizin, həmçinin dünyanın bir çox ölkələrinin opera və konsert səhnələrində uğurla çıxış edirlər.
Azərbaycan dövləti Xuraman Qasımovanın xidmətlərinin yüksək qiymətləndirmişdir.
2001-ci ildə Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin sərəncamı ilə Xuraman Qasımova vokal sənəti sahəsində böyük yaradıcılıq uğurlarına görə "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunmuşdur.
2011-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə Xuraman Qasımova ölkənin musiqi mədəniyyəti və incəsənətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə "Şərəf" ordeni ilə təltif olunmuşdur.
5 iyun 2021-ci il tarixində Prezident İlham Əliyev Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin inkişafı naminə uzunillik və məhsuldar fəaliyyətinə görə Xuraman Əkrəm qızı Qasımovanın "İstiqlal" ordeni ilə təltif olunmsı haqqında sərəmcam imzalamışdır.

Касимова Хураман Экрем кызы (6 июня 1951, Баку) - прославленная азербайджанская оперная певица-сопрано родилась в городе Баку в интеллигентной семье. Общее среднее образование получила в школе №23 им. А.С.Пушкина. С детства любила петь. В 1970 году поступила на вокальный факультет исполнительского отделения Аз.Гос. консерватории имени Узеира Гаджибекова в класс выдающейся азербайджанской певицы, профессора Шовкет Мамедовой. После её смерти Хураман продолжила обучение в классе доцента Иды Ароновны Львович. Успешно завершив учебу в консерватории, в 1976 году она была принята на работу в оперную группу Азербайджанского Государственного Академического театра оперы и балета им. М.Ф.Ахундова. Будучи еще школьницей Хураман Касимова в середине 60-х годов, снялась в главных ролях в трёх художественных фильмах киностудии «Азербайджанфильм» им. Джафара Джаббарлы: "Служебный лифт", "Красавицей я не была", "Жизнь испытывает нас". В 1969 году на Всесоюзном кинофестивале "Прометей 69", проходящем на Украине в городе Харькове юная Хураман удостоилась диплома первой степени за лучшее исполнение женской роли Саиды в фильме "Красавицей я не была".
Придя в оперный театр, с определенными актерскими навыками она очень быстро стала входить в репертуар. Первыми её ролями стали Сальма в опере Мамеда Кулиева "Обманутые звезды", затем главная роль – Ханум - в опере Джахангира Джахангирова "Судьба певца". Следом она исполнила главную роль Джиртдана в детской опере Назима Аливердибекова "Джиртдан", в которой ярко проявила свои артистические возможности в образе проворного мальчишки Джиртдана.
Зимой 1977 года Хураман была участницей IV традиционно Закавказского конкурса музыкантов-исполнителей и в номинации сольное пение удостоилась первой премии и звания лауреата.
Осенью 1977 года она стала лауреатом VIII го Всесоюзного конкурса вокалистов им. М.И.Глинки, проходившем в городе Ташкенте. Завоеванные награды и творческие успехи, вдохновляли её на новые дерзания. Так Хураман Касимова в 1981 году на традиционном международном конкурсе вокалистов имени "Марии Каллас" получила первую премию, а также удостоилась высшей награды конкурса "Гран-При" - золотую медаль. Премию ей вручал председатель жюри конкурса Великий певец 20-го столетия Тито Гобби.
Конкурс проходил в столице Греции - Афинах. Она в те годы была первой молодой певицей, в Советском Союзе ставшей лауреатом конкурса им. Марии Каллас. Столь высокое достижение вселяло ей еще больше уверенности в себе. Так Хураман в 1982 году решилась участвовать на самом престижном конкурсе им. П.И.Чайковского. Пройдя три тура, она завоевала почетное второе место, получив серебряную медаль, и удостоилась звания лауреата VII международного конкурса им. П.И.Чайковского в категории "Сольное пение". Сегодня она единственная азербайджанская исполнительница, ставшая лауреатом столь престижного международного конкурса.
В июле 1982 году Хураман Касимова удостоилась почетного звания Заслуженной артистки Азербайджана. Полученные награды и звания, принесли ей огромную популярность в стране. Она стала часто ездить на гастроли. Её успешным выступлениям аплодировали в Москве, Санкт- Петербурге, Австрии, Англии, США, Югославии, Греции. Мальте, Сицилии, Испании и т.д. На сцене оперного театра она создала множество незабываемых образов это: Мими и Мюзетта в опере Дж.Пуччини "Богема", Татьяна в опере П.И.Чайковского "Евгений Онегин", Дездемона в опере Дж.Верди "Отелло", Тоска в одноименной опере Дж.Пуччини "Тоска", Аида в опере Дж.Верди "Аида", Севиль и Дильбер в опере Ф.Амирова "Севиль", Наргиз в опере М.Магомаева "Наргиз", Натаван в опере В. Адигезалова "Натаван" и многих других.
С 1982 года Хураман Касимова стала совмещать творческую деятельность с педагогической, начала работу на кафедре вокала в Азербайджанской Государственной Консерватории.
В 1984 году за успешную концертно-камерную деятельность она удостоилась звание лауреата Государственной премии Азербайджана.
В 1986 году Хураман Касимовой было присвоено почетное звание Народной артистки Азерабайджана. Обширен диапазон концертно¬-камерного репертуара певицы, включающий в себя произведения западноевропейских авторов, русских музыкальных классиков. Особое место в её творчестве занимает исполнение и пропаганда произведений азербайджанских композиторов и уникальных по красоте народных песен Азербайджана.
С 1994 года по настоящее время она является заведующей кафедрой "Сольного пения" Бакинской Музыкальной Академии имени Узеира Гаджибейли.
В 1996 году ей присвоено звание профессора.
С 1994 по 1997 годы Хураман Касимова работала по контракту профессором в консерватории при Стамбульском университете, где вырастила не мало молодых исполнителей для братской Турции.
Сегодня десятки воспитанников Хураман Касимовой успешно выступают на оперных и концертных сценах не только в нашей стране, но и далеко за её пределами.
Руководство Азербайджана высоко оценило заслуги Хураман Касимовой. В 2001 году указом Общенационального лидера Азербайджана президента Гейдара Алиева Хураман Касимова за большие творческие достижения в области вокального искусства награждена орденом "Славы" ("Şöhrət"). В 2011 году указом Президента Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым за огромный вклад в развитие музыкальной культуры и искусства страны Хураман Касимова награждена "Почета" ("Şərəf"). 5 июня 2021 года Президент Ильхам Алиев подписал указ о награждении Хураман Экрем кызы Касимовой орденом "Независимости" ("İstiqlal") за многолетнюю и продуктивную деятельность во имя развития азербайджанской культуры и искусства.