"MUSİQİ VƏ POEZİYA: SERGEY YESENİN"
20 oktyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Bakıdakı Rus Evi (Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzi) və Rusiyanın Azərbaycanda Koordinasiya Şurası ilə birgə görkəmli rus şairi və yazıçısı Sergey Yeseninin doğum gününə həsr olunmuş "Musiqi və poeziya: Sergey Yesenin" adlı ədəbi-bədii gecə keçirilmişdir.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə çıxış etmişdir.
Tədbirin aparıcısı teatr və kino artisti Nigar Həsənzadə Sergey Yeseninin həyat və yaradıcılıq yoluna, yaradıcılığının Azərbaycan dövrünə nəzər salımışdır. Tədbirdə Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı səfirliyin I katibi Pavel Kuznetsov, Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri İrek Zinnurov çıxış etmişlər. Əməkdar mədəniyyət xadimi Rafiq Qoşayevin ifasında Sergey Yeseninin poeziyasından nümunələr səslənmişdir. Bakı Musiqi Akademiyasının vokalçısı və konsertmeystrı Yelena Yakubovskaya, Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının solisti Yuliya Heydərova (konsertmeystr BMA-nın baş müəllimi Alyona İnyakina) şairin sözlərinə yazılmış mahnılar, romanslar ifa etmiş, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının "Buta" kvartetinin (bədii rəhbər Aysel Bağırova) ifasında Azərbaycan muğamı və xalq mahnıları təqdim olunmuşdur. "Günay" Uşaq Teatrı (bədii rəhbər Larisa Tarusova) tərəfindən bədii kompozisiya təqdim edilmişdir. Tədbirin bədii rəhbəri Azərbaycanın rusdilli təhsil müəssisələrinin müəllimlərinin assosiyasiyasının sədri, Bakıdakı Rus Evinin maarifləndirmə proqramlarının koordinatoru Lyubov Yakuninadır.

"МУЗЫКА И ПОЭЗИЯ: СЕРГЕЙ ЕСЕНИН"
20 октября 2023 года в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана совместно с Русским Домом в Баку (Российский информационно-культурный центр) и Координационным Советом Российских Соотечественников в Азербайджане состоялся литературно-художественный вечер под названием "Музыка и поэзия: Сергей Есенин", посвящённый дню рождения выдающегося русского поэта и писателя Сергея Есенина.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктор искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова.
Ведущая мероприятия, артистка театра и кино Нигяр Гасанзаде рассказала о жизненном и творческом пути Сергея Есенина, а также особо отметила азербайджанскую эпоху его творчества. На мероприятии выступили: I заместитель председателя Российского посольства в Азербайджане Павел Кузнецов, руководитель Представительства Россотрудничества в Азербайджане Ирэк Зиннуров. В исполнении заслуженного деятеля культуры Азербайджана Рафика Гошаева прозвучали произведения Сергея Есенина. Вокалистка и концертмейстер Бакинской музыкальной академии Елена Якубовская и артистка театра Бакинской музыкальной академии Юлия Гейдарова (концертмейстер – старший преподаватель БМА Алёна Инякина) исполнили песни и романсы на слова поэта, в исполнении квартета "Бута" (художественный руководитель Айсель Багирова) Азербайджанской национальной консерватории были представлены азербайджанские мугамы и народные песни. Детским театром "Гюнай" (художественный руководитель Лариса Тарусова) была представлена художественная композиция. Художественный руководитель мероприятия – Любовь Якунина, председатель Ассоциации преподавателей русскоязычных учебных заведений Азербайджана, координатор образовательных программ Русского Дома в Баку.