Dünyaşöhrətli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayev yaradıcılığının zirvəsi olan baletlərinin bu il yubiley ildönümləridir. Onun Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl”(1197) poemasından bəhrələnərək yaratdığı “Yeddi gözəl” baletinin 70 və Cənubi Afrika yazıçısı Piter Abrahamsın romanı əsasında yazdığı “İldırımlı yollarla” baletinin 65 yaşı tamam olur.
25 yanvar 2022-ci il tarixində musiqi həyatımızın bu əlamətdar hadisəsi münasibətilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Qara Qarayevin Ev Muzeyində “Qara Qarayev baletlərinin yubileyləri”: “Yeddi gözəl -70”, “İldırımlı yollarla -65” tədbiri keçirilmişdir.
Giriş sözü ilə tədbiri muzeyin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Musiqişünas və jurnalist Raya Abbasova Qara Qarayev baletlərinin yarandığı və tamaşaya qoyulduğu vaxtdan bu günə qədər qazandığı səhnə uğurları və geniş coğrafiyası haqqında çıxış etmişdir. Çıxış zamanı Qara Qarayev baletlərinin müxtəlif illərdəki tamaşalarının səhnələrindən fotolar, Moskva, İsveç, Türkiyə və b. teatrlardakı tamaşalarının rəngarəng səhnə dekorasiyalarının, geyimlərinin eskizlərinin videonümayişi təqdim olunmuş, “Balet, ömrüm mənim”, “Emalatxana” sənədli filmlərindən fraqmentlər nümayiş olunmuşdur.
Daha sonra tədbirin qonaqları, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti Firəngiz Əlizadə, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının aparıcı solisti, Əməkdar artist, "Yeddi gözəl" baletində Bizans gözəli rolunun ifaçısı Cəmilə Kərimova çıxış etmişlər. Tədbirdə həmyerlilərimiz, Azərbaycan və Rusiya respublikalarının Əməkdar artisti, “Rus baleti” Teatrının art direktoru Vitali Axundov, məşhur balet tənqidçisi, “Balet” jurnalının müxbiri, “Pro tanets” jurnalının icmalçısı Aleksandr Maksov canlı bağlantı və videoçıxışla iştirak etmişlər etmişlər.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti Firəngiz Əlizadə, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının elmi işlər üzrə prorektoru, professor Lalə Hüseynova, musiqişünas-jurnalist Raya Abbasova, Tahir Salahovun Ev Muzeyinin direktoru Səadət Mirzəyeva muzeyə kitablar, afişa, fotoşəkillər hədiyyə etmişdir.
Tədbirin qonaqları Azərbaycan Musiqi ictimaiyyəti, Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin məsləhətçisi İqor Petroviç Yeronin, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV nümayəndələri və b. olmuşlar.

This year marks the anniversary of ballet that is at the peak of the creativity of the world-famous Azerbaijani composer Kara Karayev. Written by him, being inspired by the poem of the same name Nizami (1197), the ballet "Seven Beauties" will be 70, the ballet "The Path of Thunder", based on the novel by South African writer Peter Abraham, turns 65 years old.
In connection with this iconic event in our musical life January 25, 2022 In the branch of the State Museum of Music Culture of Azerbaijan, the Kara Karayev House Museum, the event "Kara Karayev's Ballet Jubilee: "Seven April - 70", "The Path of Thunder - 65".
The event was opened by the director of the museum, a doctor of art science, a well-deserved worker of culture Alla Bayramova. Musician and journalist Raya Abbasova talked about the stage achievements and the broad geography of Kara Karayev's ballet from the moment of creation and production until today. During her performances, photos of scenes from Kara Karayev's performances were demonstrated, colorful decorations of productions in Moscow, Sweden, Turkey and more. , as well as fragments of the documentary "Ballet, My Life", "Master Art" were also presented.
Then, the guests of the event were performed, the chairman of the Azerbaijan Union of Artists Firangiz Alizade, the host of the Azerbaijani State Academic Theater of Opera and Ballet, a well-deserved artist, a performer of the role of the Bizan Beauty in Ballet "Seven Beauties" by Jamil Kerimov. Honored Artist of the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation, Art Director of the Theater "Russian Ballet" Vitaly Akhundov, well-known ballet critic, correspondent of the "Ballet" magazine, reviewer of the "Pro" magazine Dance" Alexander Maxov performed on direct contact and video call.
Chairman of the Union of Composers of Azerbaijan, People's Artist Firangiz Alizade, Vice-Chancellor of the Scientific Work of the Azerbaijan National Conservatory, Professor Lala Guseinova, Musician Journalist Ray Abbasova, Director of the House of Museum Taira Salakhova Saadat Mirzoeva, gifted the museum books, posters and photos.
The guests of the events were: Azerbaijani music community, adviser of the Russian Embassy in Azerbaijan Igor Petrovich Eronin, employees of Baku museums, media representatives and others.