Dünyaşöhrətli Azərbaycan bəstəkarı Qara Qarayev yaradıcılığının zirvəsi olan baletlərinin bu il yubiley ildönümləridir. Onun Nizami Gəncəvinin “Yeddi gözəl”(1197) poemasından bəhrələnərək yaratdığı “Yeddi gözəl” baletinin 70 və Cənubi Afrika yazıçısı Piter Abrahamsın romanı əsasında yazdığı “İldırımlı yollarla” baletinin 65 yaşı tamam olur.
25 yanvar 2022-ci il tarixində musiqi həyatımızın bu əlamətdar hadisəsi münasibətilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Qara Qarayevin Ev Muzeyində “Qara Qarayev baletlərinin yubileyləri”: “Yeddi gözəl -70”, “İldırımlı yollarla -65” tədbiri keçirilmişdir.
Giriş sözü ilə tədbiri muzeyin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Musiqişünas və jurnalist Raya Abbasova Qara Qarayev baletlərinin yarandığı və tamaşaya qoyulduğu vaxtdan bu günə qədər qazandığı səhnə uğurları və geniş coğrafiyası haqqında çıxış etmişdir. Çıxış zamanı Qara Qarayev baletlərinin müxtəlif illərdəki tamaşalarının səhnələrindən fotolar, Moskva, İsveç, Türkiyə və b. teatrlardakı tamaşalarının rəngarəng səhnə dekorasiyalarının, geyimlərinin eskizlərinin videonümayişi təqdim olunmuş, “Balet, ömrüm mənim”, “Emalatxana” sənədli filmlərindən fraqmentlər nümayiş olunmuşdur.
Daha sonra tədbirin qonaqları, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti Firəngiz Əlizadə, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının aparıcı solisti, Əməkdar artist, "Yeddi gözəl" baletində Bizans gözəli rolunun ifaçısı Cəmilə Kərimova çıxış etmişlər. Tədbirdə həmyerlilərimiz, Azərbaycan və Rusiya respublikalarının Əməkdar artisti, “Rus baleti” Teatrının art direktoru Vitali Axundov, məşhur balet tənqidçisi, “Balet” jurnalının müxbiri, “Pro tanets” jurnalının icmalçısı Aleksandr Maksov canlı bağlantı və videoçıxışla iştirak etmişlər etmişlər.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti Firəngiz Əlizadə, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının elmi işlər üzrə prorektoru, professor Lalə Hüseynova, musiqişünas-jurnalist Raya Abbasova, Tahir Salahovun Ev Muzeyinin direktoru Səadət Mirzəyeva muzeyə kitablar, afişa, fotoşəkillər hədiyyə etmişdir.
Tədbirin qonaqları Azərbaycan Musiqi ictimaiyyəti, Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin məsləhətçisi İqor Petroviç Yeronin, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV nümayəndələri və b. olmuşlar.

Этот год является юбилейным для балетов, являющихся вершиной творчества всемирно известного азербайджанского композитора Кара Караева. Написанному им будучи вдохновленным одноименной поэмой Низами (1197), балету "Семь красавиц" будет 70, балету "Тропою грома", созданному на основе романа южноафриканского писателя Питера Абрахамса, исполняется 65 лет.
В связи с этим знаковым событием в нашей музыкальной жизни 25 января 2022 г. в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Доме-музее Кара Караева состоялось мероприятие "Юбилеи балетов Кара Караева: "Семь красавиц - 70", "Тропою грома - 65".
Мероприятие было открыто директором музея, доктором искусствоведения, заслуженным работником культуры Аллой Байрамовой. Музыковед и журналист Рая Аббасова рассказала о сценических достижениях и широкой географии балетов Кара Караева с момента создания и постановки до сегодняшнего дня. Во время её выступления были продемонстрированы фотографии разных лет сцен из спектаклей Кара Караева, красочные декорации постановок в Москве, Швеции, Турции и др., а также были представлены фрагменты документальных фильмов «Балет, жизнь моя», «Мастерская».
Затем выступили гости мероприятия, председатель Союза художников Азербайджана Фирангиз Ализаде, ведущая солистка Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета, заслуженная артистка, исполнительница роли Бизанской красавицы в балете «Семь красавиц» Джамиля Керимова. Заслуженный артист Азербайджанской Республики и Российской Федерации, арт директор театра "Русский балет" Виталий Ахундов, Азербайджанской Республики Виталий Ахундов, известный балетный критик, корреспондент журнала "Балет", обозреватель журнала "Про танец" Александр Максов выступили по прямой связи и с видео обращением.
Председатель Союза композиторов Азербайджана, народная артистка Фирангиз Ализаде, проректор по научной работе Азербайджанской национальной консерватории, профессор Лала Гусейнова, музыковед-журналист Рая Аббасова, директор Дома-музея Таира Салахова Саадат Мирзоева, подарили музею книги, афиши и фотографии.
Гостями мероприятия были: азербайджанская музыкальная общественность, советник российского посольства в Азербайджане Игорь Петрович Еронин, сотрудники бакинских музеев, представители СМИ и другие.