2 may 2017-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində F.Əmirov adına 6 nömrəli onbirillik incəsənət məktəbi ilə birgə faşizm üzərində qələbə günü ərəfəsində Azərbaycan respublikasının ilk peşəkar hərbi dirijoru, hərbi jurnalist, 1941-1945-ci il müharibəsinin veteranı Niyazi Kərimovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova Niyazi Kərimovun muzey arxivləri ilə işləməsi, əməkdaşlığı, əməksevərliyi haqqında xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşmüşdür.
Sonra Azərbaycan Milli Konservatoriyası nəzdində Musiqi Kollecinin direktoru, əməkdar incəsənət xadimi, professor Nazim Kazımov, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi, əməkdar incəsənət xadimi, professor Zemfira Qafarova, Müharibə veteranları və Beynəlmiləlçi hərbiçilər ictimai birliyinin sədri, qırmızı ulduz ordenli Azərbaycan Hərbi Tarixi Muzeyinin rəisi, polkovnik Əzizağa Qənizadə, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi, əməkdar incəsənət xadimi, Sərdar Fərəcov, Ü.Hacıbəyli adına BMA-nın professoru, əməkdar incəsənət xadimi İmruz Əfəndiyeva, bəstəkar, sənətşünaslıq doktoru, professor Telman Hacıyev Niyazi Kərimov haqqında xoş xatirələri və ürək sözləri ilə çıxış etmişlər.
Tədbirdə çıxışlarla yanaşı F.Əmirov adına 6 nömrəli onbirillik incəsənət məktəbinin müəllim və şagirdlərinin, Nəfəs və zərb alətləri orkestrinin, Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələrinin ifalarında rəngarəng musiqi proqramı təqdim olunmuşdur.
Sonda Niyazi Kərimovun qızı, bəstəkar, professor, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, əməkdar müəllim Adilə Yusifova çıxış edərək tədbir iştirakçılarına dərin minnətdarlığını bildirmişdir.

2 мая 2017 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана в преддверии Дня победы над фашизмом состоялось совместное мероприятие с 11-летней школой искусств №6 им. Ф.Амирова, посвященное 90-летию со дня рождения профессионального военного дирижера, журналиста, ветерана войны 1941-1945 гг. Ниязи Керимова.
Директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова поделилась с участниками мероприятия воспоминаниями о трудолюбии, работе Ниязи Керимова с музейными архивами и сотрудничестве с ним.
Затем выступили: директор Бакинского музыкального колледжа при Азербайджанской государственной консерватории, заслуженный деятель искусств Азербайджана, профессор Назим Кязимов, секретарь Союза композиторов Азербайджана, заслуженный деятель искусств, профессор Земфира Кафарова, председатель Общественной организации ветеранов войны, удостоенный Ордена "Красной звезды", начальник Музея военной истории Азербайджана, полковник Азизага Ганизаде, секретарь Союза композиторов Азербайджана, заслуженный деятель искусств, композитор Сардар Фараджев, профессор БМА им. Уз.Гаджибейли, заслуженный деятель искусств Имруз Эфендиева, композитор, доктор искусствоведения, профессор Тельман Гаджиев.
На мероприятии помимо выступлений в исполнении преподавателей и учащихся 11-летней школой искусств №6 им. Ф.Амирова, Оркестра духовых и ударных инструментов, студентов Бакинской музыкальной академии была представлена красочная музыкальная программа.
В конце мероприятия дочь Ниязи Керимова, композитор, профессор, кандидат искусствоведения, заслуженный педагог Адиля Юсифова выразила глубокую признательность участникам мероприятия.