Xocalı soyqırımının 23-cü ildönümü
25 fevral 2015-ci il tarixində saat 14:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində Xocalı soyqırımının 23-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdir. Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova “Xocalı faciəsi Azərbaycan bəstəkarlarının yaradıcılığında” mövzusunda çıxış etmişdirdir. Onun çıxışı Xocalı soyqırımını əks etdirən slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur. Tədbirdə Firəngiz Əlizadənin Xocalı soyqırımına həsr edilmiş “İntizar” operasından videofraqmentlər nümayiş edilmişdir. Sonra Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tərkibində musiqi kollecinin müəllimi Rəhimağa Mirzəyev və tələbələri İntizam Qasımov, Samir Əzimov, Orxan Rüstəmov, Ağamməd Tarıverdiyevin ifalarında musiqi proqramı, Gülnarə Hacıyeva və Rəfiqə Hüseynovanın ifalarında Xocalıya həsr olunmuş seirlər ifa olunmuşdur. Sonda tədbir Xocalı hadisələrini əks etdirən “Qar qırmızı Xocalı” sənədli filminin nümayişi ilə davam etmişdir.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Azərbaycan Milli Konservatoriyası tərkibində Musiqi kollecinin müəllim və tələbə heyəti, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

23-я годовщина Ходжалинской трагедии
25 февраля 2015 г. в 14:00 в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Квартире-музее Ниязи состоялось мероприятие, посвященное 23-ей годовщине Ходжалинского геноцида.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова выступила на тему «Ходжалинская трагедия в творчестве азербайджанских композиторов». Её выступление сопровождалось слайд-шоу, отражающим Ходжалинский геноцид. На мероприятии были продемонстрированы видео фрагменты оперы Фирангиз Ализаде «Интизар» («Ожидание»). Затем в исполнении преподавателя Рагимаги Мирзаева истудентов музыкального колледжа в составе Азербайджанской национальной консерватории Интизама Гасымова, Самира Азимова, Орхана Рустамова, Агамеда Тарывердиева была представлена концертная программа, в исполнении Гюльнары Гаджиевой и Рафиги Гусейновой прозвучали стихи, посвященные Ходжалинской трагедии. В конце мероприятия был показан документальный фильм «Снежно-кровавый Ходжалы».
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, преподаватели и студенты музыкального колледжа в составе Азербайджанской национальной консерватории, сотрудники бакинских музеев, представители СМИ и др.