15 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində görkəmli musiqişünas-alim, pedaqoq, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Elmira Abasovanın 90 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Muzeyin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə çıxış etmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Konservatoriyasının nəzdində Musiqi Kollecinin direktoru, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Nazim Kazımov, tanınmış musiqişünaslar: professor, Əməkdar incəsənət xadimi Zümrüd Dadaşzadə, Bakı Musiqi Akademiyasının dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Xatirə Həsənzadə, Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar müəllim, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Könül Nəsirova, muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova yorulmaz tədqiqatçı, gözəl pedaqoq, sənətinin vurğunu olan Elmira Abasovanın mənalı həyat və yaradıcılıq yolu haqqında çıxış etmişlər. Daha sonra Elmira Abasovanın qızı, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin dosenti, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Kaminə Məmmədovaya da söz verilmişdir. Bütün çıxışlar muzeyin zəngin materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirin bədii hissəsində Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Xalq artisti Ülviyyə Hacıbəyova, Əməkdar artist Fərid Əliyev, Bakı Musiqi Akademiyasının dosenti Nərgiz Salmanlı, Azərbaycan Dövlət Fortepiano Triosu - Əməkdar artistlər Tövhə Babayeva, Elnara Kəbirlinskaya, Səbinə İbrahimova, Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri Natavan Səlimova, Ofeliya Dadaşova və Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Səbinə Quliyevanın ifalarında Azərbaycan, Qərbi Avropa və rus bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunmuşdur.

Эльмира Абасова - 90
15 апреля 2022 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана было проведено мероприятие, посвященное 90-летию видного музыковеда, педагога, заслуженного деятеля искусств, профессора Эльмиры Абасовой.
Со вступительным словом выступила директор музея, доктор искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова.
На мероприятии с речью о жизни и творческом пути неустанного исследователя, педагога Эльмиры Абасовой выступили директор музыкального колледжа при Азербайджанской национальной консерватории, заслуженный деятель искусств, профессор Назим Казимов, известные музыковеды - профессор, заслуженный деятель искусств Зумруд Дадашзаде, доцент Бакинской музыкальной академии, доктор философии по искусствоведению Хатира Гасанзаде, профессор Бакинской музыкальной академии, заслуженный педагог, доктор философии по искусствоведению Кенуль Насирова, заведующая отделом музея Ханум Абдинова. Также слово было предоставлено дочери Эльмиры Абасовой, доценту Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, доктору философии по искусствоведению Камине Мамедовой.
Все выступления сопровождались слайд-шоу, подготовленным на основе богатого музейного материала.
В художественной части мероприятия была представлена концертная программа, состоящая из произведений азербайджанских, европейских и русских композиторов в исполнении профессора Бакинской музыкальной академии, народного артиста Ульвии Гаджибековой, заслуженного артиста Фарида Алиева, доцента Бакинской музыкальной академии Наргиз Салманлы, Азербайджанского государственного фортепианного трио - заслуженного артиста Товхи Бабаевой, Эльнары Кябирлинской, Сабины Ибрагимовой, студентов Бакинской музыкальной академии Натаван Салимовой, Офелии Дадашевой и лауреата международных конкурсов Сабины Кулиевой.