Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2022-ci ilin Azərbaycan Respublikasında "Şuşa ili" elan edilməsi haqqında sərəncamına əsasən Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Azərbaycanın musiqi beşiyi, musiqi məbədi olan Şuşanın musiqiçiləri haqqında "Şuşa musiqiçiləri" rubrikasına davam edir.
Bugünki rubrikada xanəndə, bəstəkar, musiqi xadimi, Azərbaycanın Xalq artisti Cabbar Qaryağdıoğluna (31.03.1861, Şuşa - 20.04.1944, Bakı) aid muzeyin zəngin kolleksiyalarında qorunub saxlanılan materiallardan ibarət virtual sərgini təqdim edirik.
Cabbar Qaryağdıoğlunda xanəndəlik sənətinə həvəs uşaqlından oyanmış, o ilk musiqi təhsilini Şuşada Xarrat Qulunun məktəbində almışdır. Cabbar Qaryağdıoğlu muğam, dəstgah, təsnif, el mahnılarını xalq şənliklərində məharətlə oxumuş və tezliklə Qarabağda şöhrət qazanmışdı. Ə.Haqverdiyevin 1887-ci ildə hazırladığı "Məcnun Leylinin məzarı üstündə" musiqili səhnəsində Məcnun rolunu ifa etmişdir.
Azərbaycan xanəndəlik sənətinin ən görkəmli nümayəndələrindən biri olan Cabbar Qaryağdıoğlu tarzənlər Sadıqcan, Mirzə Fərəc və kamançaçalan Məşədi Qulu ilə birgə konsert və məclislərdə müvəffəqiyyətlə çıxış etmişdir. 1905-ci ildə tarzən Qurban Pirimov və kamançaçalan Saşa Oqanezaşvili ilə trio yaratmış, 1906-1912-ci illərdə "Qrammofon", "Sport-rekord" və "Ekstrafon" səhmdar cəmiyyətlərinin dəvəti ilə Kiyev, Moskva və Varşavada səsini vala yazdırmışdır. 1912-ci ildə Varşavadan qayıdarkən Cabbar Qaryağdıoğlu Moskvada "Şərq konsertləri" vermişdir. O, Kürd-Şahnaz, Mahur, Bayatı-Qaçar, Heyratı, xüsusilə Mənsuriyyə muğamlarını müstəsna ustalıqla ifa edirdi.

«ШУШИНСКИЕ МУЗЫКАНТЫ»
Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2022 года «Годом города Шуша» в Азербайджанской Республике Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана продолжает рубрику «Шушинские музыканты» о музыкантах колыбели музыки - города Шуша. В сегодняшней рубрике мы представляем виртуальную выставку хранящихся в богатых коллекциях музея материалов, посвященную ханенде, композитору, музыкальному деятелю, поэту-лирику, народному артисту Азербайджана Джаббару Карьягдыоглы (31.03.1861, Шуша - 20.04.1944, Баку).
С его именем связан новый этап развития азербайджанской музыки. Джаббар Карьягдыоглы еще в детстве увлекся пением, первое музыкальное образование он получил в школе Харрата Гулу в Шуше. Джаббар Карьягдыоглы умело пел мугам, дастгях, тесниф, народные песни на народных гуляниях и вскоре прославился в Карабахе. Он исполнил роль Меджнуна в подготовленной А. Хагвердиевым в 1887 году музыкальной сценке «Меджнун на могиле Лейли». Джаббар Карьягдыоглы выступал вместе со знаменитым Садыгджаном, таристом Мирза Фараджем и кяманчистом Мешади Кули на меджлисах и концертах. В 1905-1912 гг. по приглашению акционерных обществ «Граммофон», «Спорт-рекорд» и «Экстрафон» записывался на грампластинки вместе с другими азербайджанскими музыкантами в Киеве, Москве и Варшаве. По возвращении из Варшавы в 1912 году Джаббар Карьягдыоглы давал в Москве «Восточные концерты». Он с исключительным мастерством исполнял мугамы Курд-Шахназ, Махур, Баяты-Гачар, Хейраты, и, в частности, Мансурийя.