Bugünki rubrikada Azərbaycan musiqiçisi, tarzən, bəstəkar və Azərbaycan tarını təkmilləşdirən sənətkar Sadıqcan (əsl adı Mirzə Sadıq Əsəd oğlu) (1846, Şuşa - 1902, Şuşa) haqqında qısa məlumatı və muzey kolleksiyasından fotoşəkilləri və portreti təqdim edirik.
Sadıqcan - Azərbaycanın tanınmış tarzənlərindən biri sayılır. Sadıqcan tarı təkmilləşdirərək, bu alətdə virtuoz ifaların imkanlarını genişləndirdi. O, tara cingənə və kök simləri əlavə edib, simlərin sayını 5-dən 11-ə çatdırıb. O, həmçinin tarın pərdə tutma sistemini tamamilə dəyişdirib, onların sayını 28-dən 22-yə endirdi. Sadıqcan Azərbaycan muğam sənətinə böyük töhfələr vermişdir.
1890-cu illərdə Sadıqcanın rəhbərliyi altında Şuşada ansambl yarandı. Ansamblın tərkibinə o dövrün tanınmış müğənniləri və musiqiçiləri daxil idi. Tarzənin tanınmış şagirdlərindən - Qurban Pirimov, Məşədi Cəmil Əmirov, Məşədi Zeynal Haqverdiyev, Şirin Axundov, Həmid Malıbəyli və başqalarını qeyd etmək olar.

"ШУШИНСКИЕ МУЗЫКАНТЫ"
Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2022 года «Годом г. Шуша» в Азербайджанской Республике Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана продолжает рубрику «Шушинские музыканты» о музыкантах колыбели музыки - г. Шуша. В сегодняшней рубрике мы представляем краткую информацию об азербайджанском таристе, композиторе и музыканте, усовершенствовавшем тар, Садыхджан (Садых Мирза Асад оглы) (1846, Шуша - 1902, Шуша), а также фотографии и портрет из музейных коллекций.
Садыгджан считается одним из известнейших азербайджанских таристов. Он усовершенствовал тар и расширил возможности виртуозной игры на этом инструменте, увеличил число струн с 5 до 11, провёл дополнительные изменения в корпусе инструмента, а также полностью изменил систему ладков на шейке тара, уменьшив их количество с 28 до 22. Садыгджан внес большой вклад в искусство азербайджанского мугама.
В 1890-х годах в Шуше сформировался ансамбль под руководством Садыхджана. В состав ансамбля входили известные певцы и музыканты того времени. Известные ученики тариста - Гурбан Пиримов, Мешади Джамиль Амиров, Мешади Зейнал Хагвердиев, Ширин Ахундов, Гамид Малыбейли и другие.