18 fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Azərbaycan Dövlət Film Fondu ilə birgə yenidən bərpa olunmuş “Maestro Niyazi”(1975) sənədli filminin təqdimatı keçirilmişdir. Təqdimat görkəmli dirijor və bəstəkar Niyazinin 110 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər çərçivəsində təşkil olunmuşdur.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə çıxış etmişdir. Daha sonra söz Azərbaycan Dövlət Film Fondunun direktoru, Əməkdar İncəsənət xadimi, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin professoru Cəmil Quliyevə verilmişdir. O, 1975-ci ildə “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında çəkilmiş və Azərbaycanın görkəmli musiqi xadimi, SSRİ Xalq artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, dirijor və bəstəkar Niyaziyə, onun həyat və çoxcəhətli yaradıcılığına, ictimai fəaliyyətinə həsr olunmuş filmin yaradıcı heyəti və filmin bərpasının əhəmiyyəti haqqında danışmışdır.
Filmin ssenari müəllifləri Svetlana Mirzəyeva və Rauf Nağıyev, rejissoru Rauf Nağıyevdir.
Təqdimat proqramında Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının aktrisası, Əməkdar artist Nərgiz Kərimova (vokal), Bakı Musiqi Akademiyasının IV kurs tələbəsi, Prezident təqaüdçüsü Nərminə İsmayılova, Beynəlxalq və Respublika Mükafatları laurearı, mədəniyyət sahəsi üzrə “İlin ən uğurlu gənci” Gənclər mükafatçısı Vüsal Aydəmirov (f-no), Bakı Musiqi Akademiyasının IV kurs tələbələri, Beynəlxalq və Respublika Mükafatları laureatları Aydan Rüstəmzadə (violonçel) və Günel Rzayevanın (f-no) ifalarında Maestro Niyazinin əsərlərindən ibarət musiqi proqramı səslənmiş, muzeyin zəngin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou nümayiş olunmuşdur.

18 февраля 2022 года в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана совместно с Азербайджанским государственным кинофондом состоялась презентация отреставрированного документального фильма «Маэстро Ниязи» (1975). Презентация организована в рамках серии мероприятий, посвященных 110-летию выдающегося дирижера и композитора Ниязи.
Со вступительной речью выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, доктор искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем слово было предоставлено директору Азербайджанского государственного кинофонда, заслуженному деятелю искусств, профессору Азербайджанского государственного университета культуры и искусств Джамилю Гулиеву. Он рассказал о снятом в 1975 году на киностудии «Азербайджанфильм» фильме, посвященном Ниязи, выдающемуся азербайджанскому музыкальному деятелю, народному артисту СССР, Герою социалистического труда, дирижеру и композитору, его жизни и многогранному творчеству, общественной деятельности и о значении реставрации пленки.
Авторы сценария фильма – Светлана Мирзоева и Рауф Нагиев, режиссер Рауф Нагиев.
Актриса Азербайджанского государственного академического музыкального театра, заслуженная артистка Наргиз Каримова (вокал), студентка IV курса Бакинской музыкальной академии лауреат международных и республиканских премий Вюсал Айдамиров (ф-но), победитель конкурса «Самый успешный молодой человек года» в области культуры, студенты IV курса Бакинской музыкальной академии, лауреаты Международных и Республиканских премий Айдан Рустамзаде (виолончель) и Гюнель Рзаева (ф-но) представили музыкальную программу из произведений маэстро Ниязи, а также было продемонстрировано слайд-шоу на основе богатых архивных материалов музея.