18 fevral 2022-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Azərbaycan Dövlət Film Fondu ilə birgə yenidən bərpa olunmuş “Maestro Niyazi”(1975) sənədli filminin təqdimatı keçirilmişdir. Təqdimat görkəmli dirijor və bəstəkar Niyazinin 110 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər çərçivəsində təşkil olunmuşdur.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq elmləri doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə çıxış etmişdir. Daha sonra söz Azərbaycan Dövlət Film Fondunun direktoru, Əməkdar İncəsənət xadimi, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin professoru Cəmil Quliyevə verilmişdir. O, 1975-ci ildə “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında çəkilmiş və Azərbaycanın görkəmli musiqi xadimi, SSRİ Xalq artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, dirijor və bəstəkar Niyaziyə, onun həyat və çoxcəhətli yaradıcılığına, ictimai fəaliyyətinə həsr olunmuş filmin yaradıcı heyəti və filmin bərpasının əhəmiyyəti haqqında danışmışdır.
Filmin ssenari müəllifləri Svetlana Mirzəyeva və Rauf Nağıyev, rejissoru Rauf Nağıyevdir.
Təqdimat proqramında Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının aktrisası, Əməkdar artist Nərgiz Kərimova (vokal), Bakı Musiqi Akademiyasının IV kurs tələbəsi, Prezident təqaüdçüsü Nərminə İsmayılova, Beynəlxalq və Respublika Mükafatları laurearı, mədəniyyət sahəsi üzrə “İlin ən uğurlu gənci” Gənclər mükafatçısı Vüsal Aydəmirov (f-no), Bakı Musiqi Akademiyasının IV kurs tələbələri, Beynəlxalq və Respublika Mükafatları laureatları Aydan Rüstəmzadə (violonçel) və Günel Rzayevanın (f-no) ifalarında Maestro Niyazinin əsərlərindən ibarət musiqi proqramı səslənmiş, muzeyin zəngin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou nümayiş olunmuşdur.

On February 18, 2022, the presentation of the restored documentary film "Maestro Niyazi" (1975) was held at the State Museum of Music Culture of Azerbaijan together with the Azerbaijani State Film Foundation. The presentation was organized as part of a series of events dedicated to the 110th anniversary of the outstanding conductor and composer Niyazi.
The director of the State Museum of Music Culture of Azerbaijan, a doctor of art science, a honored worker of culture Alla Bairamova gave an opening speech. Then the word was presented to the director of the Azerbaijani State Film Foundation, a honorable figure of arts, a professor of the Azerbaijan State University of Culture and Arts Jamil Guliev. He told about the film shooting in 1975 at the Azerbaijanfilm film studio, a film dedicated to Niyazi, an outstanding Azerbaijani musician, a folk artist of the USSR, a hero of socialist labor, a director and composer, his life and multifaceted creativity, social activity and the importance of film restoration.
The authors of the movie script are Svetlana Mirzoeva and Rauf Nagiev, directed by Rauf Nagiyev.
Actress of the Azerbaijani State Academic Music Theater, honored artist Nargiz Karimova (vocal), student of the IV course of the Baku Music Academy laureate of International and Republican Awards Vusal Aydamirov (f-no), winner of the contest "Most Successful Young Man of the Year" in the field of culture, students of the IV year of the Baku Academy of Music, winners of the International and Republican Awards Aidan Rustamzade (violon cell) and Gunel Rzaeva (f-no) presented a musical program from Maestro Niyazi's works, and a slideshow was also demonstrated based on the museum's rich archive materials.