ZƏFƏR GÜNÜ MÜNASİBƏTİLƏ KONSERT
4 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 8 noyabr Zəfər Günü münasibətilə konsert keçirilmişdir.
8 noyabr Azərbaycan Respublikasının qəhrəmanlıq tarixinin ən şanlı səhifələrindən biridir. Ali Baş Komandan Cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sentyabr ayında başlayan və 44 gün davam edən Vətən müharibəmiz 30 ilə yaxın erməni işğalında olan torpaqlarımızın, Qarabağın azadlığı ilə nəticələndi. Noyabrın 8-də 28 illik həsrətdən sonra Azərbaycan xalqı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən və rəmzi məna daşıyan Şuşa şəhəri işğaldan azad edilmişdir. Qarabağın tacı olan Şuşa şəhərinin azad edilməsi dünya hərb tarixinə düşəcək unikal hərbi əməliyyatlardan olmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 3 dekabr tarixli sərəncamı ilə xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədi ilə hər il noyabrın 8-i Azərbaycan Respublikasında Zəfər günü kimi qeyd ediləcəkdir.
Konsertdə bəstəkar Məmmədağa Umudovun Zəfər Gününə həsr etdiyi “Marş” Svetlana Əhmədova (f-no), Cəlalə İsmayılzadə (f-no), Fəqan Ələsgərovun (zurna) ifalarında səslənmişdir. Həmçinin, AMMDM-nin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı, Azərbaycan Dövlət Nəfəs Alətləri Orkestri, Vətən müharibəsi qaziləri, Bakı Humanitar Kollecinin tar müəllimi Fərid Atazadə, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tələbəsi Məbud Əhmədov, Sübhan Xankişiyev iştirak etmişlər. Vətən müharibəsi şəhidləri Xudayar Yusifzadə və Tamerlan Mahmudovun ifalarının video görüntüləri təqdim olunmuşdur.

Victory Day Concert - NOVEMBER 8
On November 4, 2021, a concert on the occasion of Victory Day was held at the State Museum of Music Culture - November 8
November 8-one of the brightest pages of the heroic history of the Azerbaijan Republic. Our 44-day war, which began in September under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, led to the liberation of our lands, Karabakh, which were under the Armenian occupation for almost 30 years. On November 8, after 28 years of waiting, the city of Shusha, which is of great importance to the Azerbaijani people, was liberated from occupation. Liberation of the city Shusha, the crowns of Karabakh, was one of the unique military operations in world military history.
To perpetuate this unprecedented victory, which became a holiday of the strength of our people and national pride, by the decree of the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev of December 3, 2020, the Republic will celebrate the Victory Day annually.
At the concert of “March” by composer Mamedaga Umudov dedicated to Victory Day, Svetlana Akhmedova (f-no), Jalal Ismailzadeh (f-but), Fagan Aleskerov (zurna). The event was also attended by the Ensemble of ancient musical instruments, Azerbaijani state brass orchestra, veterans of the Great Patriotic War, a teacher of the Baku humanitarian college Farid Atazade, a student of the Azerbaijan national conservatory Mabud Ahmedov, Subhan Khankishiev. Video materials with performances of the Shekhids of the Great Patriotic War Khudayar Yusifzade and Tamerlana Mahmudov were also shown.