ZƏFƏR GÜNÜ MÜNASİBƏTİLƏ KONSERT
4 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 8 noyabr Zəfər Günü münasibətilə konsert keçirilmişdir.
8 noyabr Azərbaycan Respublikasının qəhrəmanlıq tarixinin ən şanlı səhifələrindən biridir. Ali Baş Komandan Cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sentyabr ayında başlayan və 44 gün davam edən Vətən müharibəmiz 30 ilə yaxın erməni işğalında olan torpaqlarımızın, Qarabağın azadlığı ilə nəticələndi. Noyabrın 8-də 28 illik həsrətdən sonra Azərbaycan xalqı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən və rəmzi məna daşıyan Şuşa şəhəri işğaldan azad edilmişdir. Qarabağın tacı olan Şuşa şəhərinin azad edilməsi dünya hərb tarixinə düşəcək unikal hərbi əməliyyatlardan olmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 3 dekabr tarixli sərəncamı ilə xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədi ilə hər il noyabrın 8-i Azərbaycan Respublikasında Zəfər günü kimi qeyd ediləcəkdir.
Konsertdə bəstəkar Məmmədağa Umudovun Zəfər Gününə həsr etdiyi “Marş” Svetlana Əhmədova (f-no), Cəlalə İsmayılzadə (f-no), Fəqan Ələsgərovun (zurna) ifalarında səslənmişdir. Həmçinin, AMMDM-nin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı, Azərbaycan Dövlət Nəfəs Alətləri Orkestri, Vətən müharibəsi qaziləri, Bakı Humanitar Kollecinin tar müəllimi Fərid Atazadə, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tələbəsi Məbud Əhmədov, Sübhan Xankişiyev iştirak etmişlər. Vətən müharibəsi şəhidləri Xudayar Yusifzadə və Tamerlan Mahmudovun ifalarının video görüntüləri təqdim olunmuşdur.

КОНЦЕРТ ПО СЛУЧАЮ ДНЯ ПОБЕДЫ – 8 НОЯБРЯ
4 ноября 2021 года в Государственном музее музыкальной культуры состоялся концерт по случаю Дня Победы - 8 ноября.
8 ноября - одна из самых ярких страниц героической истории Азербайджанской Республики. Наша 44-дневная война, начавшаяся в сентябре под руководством Верховного главнокомандующего, г-на Ильхама Алиева, привела к освобождению наших земель, Карабаха, которые находились под армянской оккупацией почти 30 лет. 8 ноября, после 28 лет ожидания, город Шуша, имеющий большое значение для азербайджанского народа, был освобожден от оккупации. Освобождение г. Шуша, короны Карабаха, было одной из уникальных военных операций в мировой военной истории.
Чтобы увековечить эту беспрецедентную победу, ставшую праздником силы нашего народа и национальной гордости, Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 3 декабря 2020 года, 8 ноября в республике будет ежегодно отмечаться День Победы.
На концерте «Марш» композитора Мамедаги Умудова посвященный Дню Победы, исполнили Светлана Ахмедова (ф-но), Джалала Исмаилзаде (ф-но), Фаган Алескеров (зурна). Также в мероприятии приняли участие Ансамбль старинных музыкальных инструментов ГММКА, Азербайджанский государственный духовой оркестр, ветераны Великой Отечественной войны, преподаватель игры на таре в Бакинском гуманитарном колледже Фарид Атазаде, студент Азербайджанской национальной консерватории Мабуд Ахмедов, Субхан Ханкишиев. Также были продемонстрированы видеоматериалы с выступлениями шехидов Великой Отечественной войны Худаяра Юсифзаде и Тамерлана Махмудова.