18 sentyabr ölkəmizdə Milli Musiqi Günüdür. Bu gün Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin banisi, Şərqdə ilk operanın müəllifi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü ilə bağlıdır. Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin 1995-ci il 18 sentyabr tarixli Fərmanı ilə bu gün hər il ölkə miqyasında keçirilir. Bu il onunla əlamətdardır ki, Üzeyir bəyin doğum günü həm də otuz illik işğaldan sonra ilk dəfə onun doğulub boya-başa çatdığı vətəni azad Şuşada da qeyd olunacaqdır. Eyni zamanda sevindirici haldır ki, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Şuşada işğal zamanı ermənilər tərəfindən dağıdılan bəstəkarın abidəsinin yerində Üzeyir Hacıbəylinin heykəli yenidən ucaldılmışdır.
17 sentyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Bakı Musiqi Akademiyası ilə birgə Milli Musiqi Günü münasibətilə tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Munis Şərifovun rəhbərliyi ilə muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı və solistləri Xalq artisti Teyyub Aslanov, Əməkdar artist Nuriyyə Hüseynovanın, Bakı Musiqi Akademiyasının müəllimləri Nərgiz Kəngərli (f-no), Liliya İmanova (f-no), Məryəm Yusifovanın (f-no) və tələbələri: Mirxalid Məmmədzadə (fleyta), Lalə İbrahimova (vokal), Emin İsmayılovun (vokal) ifalarında konsert proqramı təqdim olunmuş, muzeyin zəngin kolleksiyalarından görkəmli bəstəkarlarımız Üzeyir Hacıbəyli və Müslüm Maqomayevin həyat və yaradıcılıq yolunu əks etdirən slayd-şou nümayiş olunmuşdur.

ДЕНЬ НАЦИОНАЛЬНОЙ МУЗЫКИ
18 сентября отмечается Национальный день музыки в нашей стране. В этот день родился основоположник профессиональной музыки Азербайджана, автор первой оперы на Востоке, гениальный композитор Узеир Гаджибейли. Указом Общенационального лидера Гейдара Алиева от 18 сентября 1995 года этот праздник проводится в стране ежегодно. Этот год особен тем, что день рождения Узеир-бека также отметят в свободной Шуше, где он родился и вырос впервые после тридцати лет оккупации. В то же время отрадно, что Фонд Гейдара Алиева заново установил памятник Узеиру Гаджибейли на месте памятника композитору, который был разрушен армянами во время оккупации Шуши.
17 сентября 2021 года Государственный музей музыкальной культуры совместно с Бакинской музыкальной академией провел мероприятие по случаю Дня национальной музыки.
Со вступительным словом выступила директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный деятель культуры Алла Байрамова,
В рамках мероприятия была представлена концертная программа в исполнении Ансамбля старинных музыкальных инструментов музея и солистов народного артиста Тейюба Асланова, заслуженной артистки Нурии Гусейновой, преподавателей Бакинской музыкальной академии Наргиз Кенгерли, Лилии Имановой, Марьям Юсифовой и их студентов Мирхалида Мамедзаде, Лалы Ибрагимовой и Эмина Исмаилова. Было продемонстрировано слайд-шоу, отражающее творческий путь Узеира Гаджибейли и Муслима Магомаева.