18 sentyabr ölkəmizdə Milli Musiqi Günüdür. Bu gün Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin banisi, Şərqdə ilk operanın müəllifi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü ilə bağlıdır. Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin 1995-ci il 18 sentyabr tarixli Fərmanı ilə bu gün hər il ölkə miqyasında keçirilir. Bu il onunla əlamətdardır ki, Üzeyir bəyin doğum günü həm də otuz illik işğaldan sonra ilk dəfə onun doğulub boya-başa çatdığı vətəni azad Şuşada da qeyd olunacaqdır. Eyni zamanda sevindirici haldır ki, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Şuşada işğal zamanı ermənilər tərəfindən dağıdılan bəstəkarın abidəsinin yerində Üzeyir Hacıbəylinin heykəli yenidən ucaldılmışdır.
17 sentyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Bakı Musiqi Akademiyası ilə birgə Milli Musiqi Günü münasibətilə tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Munis Şərifovun rəhbərliyi ilə muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı və solistləri Xalq artisti Teyyub Aslanov, Əməkdar artist Nuriyyə Hüseynovanın, Bakı Musiqi Akademiyasının müəllimləri Nərgiz Kəngərli (f-no), Liliya İmanova (f-no), Məryəm Yusifovanın (f-no) və tələbələri: Mirxalid Məmmədzadə (fleyta), Lalə İbrahimova (vokal), Emin İsmayılovun (vokal) ifalarında konsert proqramı təqdim olunmuş, muzeyin zəngin kolleksiyalarından görkəmli bəstəkarlarımız Üzeyir Hacıbəyli və Müslüm Maqomayevin həyat və yaradıcılıq yolunu əks etdirən slayd-şou nümayiş olunmuşdur.

September 18 is National Music Day in our country. On this day, the founder of Azerbaijan's professional music, the author of the first opera in the East, the brilliant composer Uzeir Gajibeili was born. By decree of the National leader Heydar Aliyev of September 18, 1995, this holiday is held annually in the country. This year is especially that Uzeir-beka's birthday will also be celebrated in free Shusha, where he was born and raised for the first time after thirty years of occupation. At the same time, I am glad that Heydar Aliyev Foundation has re-installed a monument to Uzeir Gajibeili at the place of the monument to the composer who was destroyed by Armenians during the occupation of Shusha.
On September 17, 2021, the State Museum of Music together with Baku Academy held an event on the occasion of the National Music Day.
The director of the museum, a candidate of art, a well-deserved figure of culture Alla Bayramova, gave an opening speech.
During the event, a concert program performed by the Ensemble of ancient musical instruments of the Museum and soloists of the folk artist Teyub Aslanov, Honored Artist Nuria Huseynova, teachers of Baku Academy of Music Nargiz Kangerli, Lilia Imanova, Maryam Yusifova and their students Mirkhalid Mamedzadeh, Lala Ibrahimova and Emin Ismailov. A slide show reflecting the creative path of Uzeir Gadzhibeyli and Muslim Magomaev was demonstrated.