CAHANGİR CAHANGİROV - 100 (1921 - 1992)
Azərbaycan musiqisevərləri musiqi tariximizin səhifələrinə adı qızıl hərflərlə yazılan bəstəkarlardan biri, pedaqoq, xormeystr, Xalq artisti Cahangir Cahangirovun 100 illiyini qeyd edir.
Cahangir Şirgəşt oğlu Cahangirov 1921-ci ildə iyunun 20-də Bakının Balaxanı kəndində fəhlə ailəsində anadan olub. O, 7 illik musiqi məktəbini qurtardıqdan sonra əvvəlcə Teatr Texnikumunda, 1937-ci ildən isə musiqi məktəbinin nəzəriyyə şöbəsində oxuyub. 1940-cı ildən Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının Azərbaycan xalq musiqisi şöbəsinə daxil olaraq dahi Üzeyir Hacıbəylinin rəhbərliyi ilə Azərbaycan xalq musiqisinin əsaslarını öyrənir, bəstəkarlıq ixtisası üzrə B.İ.Zeydmandan dəsr alır.
O, hələ gənc ikən yazdığı əsərlərinə görə müxtəlif diplom və fəxri fərmanlarla təltif edilib. Bəstəkar 1949-cu ildə yazdığı “Arazın o tayında” vokal simfonik poemasına görə 1950-ci ildə SSRİ Dövlət mükafatına layiq görülmüşdür.
Cahangir Cahangirov öz fərdi üslubu, özünəməxsus yaradıcılıq ideyası olan bəstəkardır. O, məhəbbət, vətənpərvərlik, əmək və s. bu kimi mövzularda möhtəşəm musiqi əsərləri yaratmışdır. Bəstəkarın özünə xas olan fərdi cəhətlərindən biri Azərbaycan klassik poeziyasını, xüsusən də qəzəl janrını dərindən bilməsidir. Bunu təsdiq edən bəstəkarın “Füzuli”, “Nəsimi” kantataları, “Sabir”, “Hüseyn Cavid-59” oratoriyalarıdır. Klassik poeziyaya, xüsusən də qəzəl janrına maraq bəstəkarda hələ gənc yaşlarından mövcud olub. Belə ki, o, Nizami Gəncəvinin 800 illiyi münasibətilə şairin “Gül camalın” qəzəlinə əsasən romans yazmışdır. Bu da dahi Üzeyir Hacıbəylinin qəzəl, romans janrının davamı idi.
Cahangir Cahangirov Azərbaycanda xor musiqisini inkişaf etdirən bəstəkarlardan biridir. Bəstəkarın Azərbaycanda xor musiqisinin inkişafına göstərdiyi xidmətlər onun ictimai fəaliyyəti ilə də bağlıdır. Belə ki, bəstəkar 1940-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında fəaliyyət göstərən mahnı və rəqs ansamblının xor qrupuna və sazçı qızlar ansamblına rəhbərlik edib. 1944-1960-cı illərdə isə Azərbaycan Radio və Televiziyasında xor kollektivinin bədii rəhbəri olub. Bəstəkar öz pedaqoji fəaliyyətini də bu istiqamətə yönəldərək 1975-ci ildən 1992-ci ilə qədər Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında xor dirijorluğu kafedrasına rəhbərlik edib, xor dirijorluğu üzrə milli kadrların yetişməsində mühüm xidmətlər göstərib. Bu gün Azərbaycanda fəaliyyət göstərən xor dirijorlarının əksəriyyəti onun tələbələri olmuşlar.
Geniş yaradıcılıq irsinə malik olan Cahangir Cahangirov musiqinin müxtəlif janrlarına müraciət etmişdir. O. solist, xor və simfonik orkestr üçün “Arazın o tayında” vokal-simfonik poemasının (1949), “Dostluq haqqında mahnı” (1956), “Füzuli” (1959), “Nəsimi” (1973) kantatalarının, “Sabir” (1962), “Hüseyn Cavid-59” (1984), “Böyük qələbə” (1985) oratoriyalarının, “Azad” (1957), “Xanəndənin taleyi” (1978) operalarının və digər əsərlərin müəllifidir. Cahangir Cahangirovun yaradıcılığının bir şaxəsini də onun gözəl mahnıları təşkil edir. Bəstəkar müxtəlif irihəcmli əsərlərə müraciət etməklə yanaşı, mahnı janrına da daim üstünlük verib və gözəl nəğmələr bəstələyib. Bəstəkarın “Zəriflik”, “Necə əl çəkim”, “Zərif gülüşlüm”, “Ana yurdum”, “Bakım”, “Ana” və başqaları müxtəlif bədii məzmunları əhatə edir və hər zaman olduğu kimi, bu gün də ifaçıların repertuarında geniş yer tutur.
Əməkdar incəsənət xadimi (1959), Xalq artisti (1963), SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı (1950) Cahangir Cahangirov 1992-ci ilin martında vəfat edib.
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin zəngin kolleksiyalarından sizə “Cahangir Cahangirov-100” virtual sərgisini təqdim edirik.

JAHANGIR JAKHANGIROV-100 (1921)
Azerbaijani melomaniacs celebrate the 100th anniversary of the birth of a composer whose name is written in gold on the pages of our musical history, educator, choirmaster, folk artist Jahangir Dzhakhangirov.
Jahangir Shirgasht oglu Jahangirov was born on June 20, 1921 in the village of Balakhany, Baku city in the family of a worker. After graduating from the 7-year-old music school, he studied at the Theater School, and since 1937-at the theoretical department of music school. In 1940, he joined the faculty of Azerbaijani folk music of Azerbaijani state conservatory, studied the basics of Azerbaijani people's music led by the genius Uzeir Hajibeyli, took the lessons of the composition from B.I.Zaydman.
He was awarded with various diplomas and honorary titles when he was young. In 1950, the composer was awarded the USSR State Prize for vocal and symphony poem “On the other side of Araz”, written in 1949
Jahangir Dzhakhangirov is a composer with his style and unique creative idea. He created magnificent works on the subject of love, patriotism, labor, etc. One of the unique features of the composer is a deep knowledge of Azerbaijani classical poetry, in particular the genre of Gazelle. This is confirmed by the cantats of the composer “Fizuli”, “Nasimi”, “Sabir”, “Huseyn Javid-59”. The composer was interested in classic poetry since a young age, especially the genre of the gazelle. So, on the 800th anniversary of Nizami Ganjevi, he wrote a romance based on the gazelle of the poet “Gul Jamal”. It was a continuation of the genre of the gazelles and romance of the great Uzeir Gajibeili.
Jahangir Dzhakhangirov is one of the composers who has perfected choral music in Azerbaijan. The merits of the composer on the development of choral music in Azerbaijan are also related to his public activities. So, in the 1940 s, the composer led the choral ensemble of the song and dances of the Azerbaijan State Philharmonic. In 1944-1960, he was the artistic director of the Azerbaijani radio and television choir. In this direction, the composer also sent his pedagogical activities, from 1975 to 1992 he headed the Department of Choral Conducting of the Azerbaijan State Conservatory, and provided important services in the training of national choral conductors. Most choir conductors operating today in Azerbaijan were his students.
Dzhakhangir Dzhakhangirov, who has an extensive creative heritage, turned to different genres of music. They wrote the vocal and symphony poem “Beyond Araz” (1949) for the soloist, choir and symphonic orchestra, the cantata “Song of Friendship” (1956), “Fizuli” (1959). “Nasimi” (1973 ), “Sabir” (1962), “Huseyn Javid-59” (1984), “Great Victory” (1985), “Azad oratorium” (1957), “Destiny Khanende” (1978) and other works. One of the branches of Jahangir Jakhangirov's work is his beautiful songs. In addition to addressing various large-scale works, the composer always prefers the song genre and composed beautiful songs. “Elegance”, “How to draw”, “My gentle smile”, “My homeland”, “Care”, “Mother” etc. embrace different artistic content and, as always, occupy a great place in the repertoire of performers.
Honored Artist (1959), folk artist (1963), winner of the USSR State Award (1950) Jahangir Dzhakhangirov died in March 1992
We present to you the virtual exhibition “Jahangir Dzhakhangirov-100” from the rich collection of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan.