Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin “Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 fevral 2021-ci il tarixli sərəncamının icrası ilə bağlı Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi zəngin kolleksiyaları əsasında “Azərbaycan aşıq sənəti muzey materiallarında” rubrikasını davam etdirir. Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi Aşıq Pənah Pənahovun (1926-1979) muzeydə qorunan fotoşəkillərini təqdim edirik.
Aşıq Pənah Pənahov Muğan-Salyan bölgəsinin yetirdiyi ustad sənətkarlardandır. Bir neçə il dövrünün ustad sənətkarlarından olan Aşıq Qurban Sadıqovun şagirdi olmuş, aşıq sənətinin sirlərini, saz havalarını, dastanları mənimsəmiş, bir sənətkar kimi formalaşmışdır. Aşıq Pənah tanındıqdan sonra ansambl yaratmış, aşıqlar dəstəsinə rəhbərlik etmişdir. “Kür” aşıqlar ansamblı onun adı ilə bağlıdır. 1950-1970-ci illərdə aşıqlar arasında xüsusilə fərqlənmiş, festivallarda iştirak etmişdir. Əməkdar mədəniyyət işçisi fəxri adına layıq görülmüşdür. Rayon və Respublika səviyyəli tədbirlərdə həmişə təmsil olunmuş, sənəti ilə siyasi-mədəni proseslərin təbliğatçısına çevrilmişdir. Yaradıcı aşıqdır. Xeyli sayda aşıq mahnısı (“Ana Kürüm”, “Salyan gözəlləməsi”, “Pənah gözəlləməsi” və s.) bəstələmişdir. Yazıçılar İttifaqının üzvü olmuşdur.

In connection with the decree of the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev “On the 200th anniversary of Ashig Alesker” dated February 18, 2021 Azerbaijan State Museum of Music Culture continues the section “Azerbaijan's Ashig art in museum materials”.
Introducing Ashig Panakhov's outstanding representative of Azerbaijani Ashiga art in the museum of photography.
Ashig Panakh Panakhov is one of the famous masters of Ashiga art of Mugan-Salian region. He studied with Ashig Gurban Sadigov for several years and at that time he mastered the secrets of Ashuga art, melodies, and dastanov, and formed himself as a master. Ashig Panakh formed an ensemble and led a group of ashugs. The Ashiga ensemble “Cur” is connected with his name. In 1950-1970, it was especially distinguished among ashugas, took part in many festivals. He was awarded the honorary title of a well-deserved figure of culture. Ashig Panakh often spoke at regional and national events, and through his art he became a propagandist of political and cultural processes. He composed a lot of Ashuga songs (“Ana Curyum”, “Salian Gesellemesi”, “Panah of Gesellmesi” and others). Ashig Panah was a member of the Writers Union.