Xatirə: Vaqif Mustafazadə (16.03.1940-16.12.1979)
16 dekabr - görkəmli Azərbaycan musiqiçisi, bəstəkar, pianoçu, caz-muğam üslubunun banisi, Azərbaycanın Əməkdar artisti, Azərbaycan Dövlət Mükafatı laureatı Vaqif Mustafazadənin anım günüdür.
Vaqif Mustafazadə XX əsrin görkəmli caz pianoçularından biri olmaqla yanaşı yaradıcılığı dövründə “Orero”asamblına, “Qafqaz” caz üçlüyünə, “Leyli” və ”Sevil”qadın vokal-instrumental və “Muğam” instrumental ansambllarına rəhbərlik etmişdir. Beynəlxalq caz müsabiqəsi və festivallarının(“Tallin-66”, “Tbilisi-78”, “Monte-Karlo”)laureatı olmuşdur.
Vaqif Mustafazadə dərin köklərə malik qədim Azərbaycan muğamı ilə caz musiqisini uğurlu sintez edərək dünya musiqi inciləri xəzinəsinə caz-muğamın təkrarolunmaz nümunələrini bəxş etmişdir. Fortepiano və simfonik orkestr üçün konsertin, "Muğam" simfoniyasının (tamamlanmamış), bir sıra caz kompozisiyalarının və pyeslərin müəllifi olmuşdur.
Vaqif Mustafazadə qısa, lakin mənalı ömür yaşadı. Onun qəlbləri titrədən gözəl melodiyaları və ritmləri milli musiqi irsimizi daha da zənginləşdirdi və bütün dünyada tanıtdı. Vaqif Mustafazadənin adı və yaradıcılığı yaşayır və daim yaşayacaqdır.
28 iyul 1989-cu ildə Vaqif Mustafazadənin yaşadığı evdə xatirə muzeyi yaradılmışdır. 1994-cü ildən muzey Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filialı statusunu almışdır. Bakı, İçəri Şəhər, Vaqif Mustafazadə küçəsi.4 ünvanında yerləşən muzeydə Vaqif Mustafazadənin həyat və yaradıcılığına aid fotoşəkillər, müxtəlif sənədlər, şəxsi əşyalar və s. təqdim olunur.
Hal-hazırda muzeyin müdiri V. Mustafazadənin dayısı qızı Afaq Əliyevadır. Afaq Əliyeva eyni zamanda V. Mustafazadə adına mədəniyyət-xeyriyyə fondunun təşkilatçısı və rəhbəridir.

Memory: Vagif Mustafazade
December 16 is the day of memory of the prominent Azerbaijani musician, composer, pianist, founder of the direction of jazz mugam, Honored Artist of Azerbaijan, winner of the Azerbaijan State Prize Vagif Mustafazade.
Vagif Mustafazade was one of the great jazz pianists of the twentieth century. During his activity he was the founder of the jazz trio “Caucasus”, the female vocal instrumental ensembles “Leili” and “Sevil”, instrumental ensemble “Mugam”, and the music director of the vocal instrumental ensemble “Orera”. He was a laureate of international jazz competitions and festivals (“Tallinn-66”, “Tbilisi-78”, “Monte-Carlo”).
For the first time, Mustafazade made a synthesis of Azerbaijani mugam, which takes its roots from the depths of centuries, and jazz, while giving the treasurer of world music unique works of jazz mugam.
Vagif Mustafazade - author of the concert for piano and symphony orchestra, symphony “Mugam” (unfinished) and a number of compositions and plays.
Vagif Mustafazade lived a short but very bright life. His beautiful music enriched Azerbaijan's musical heritage even more and glorified the world. The name and all the creativity of Vagif Mustafazade will always live in our hearts!
On July 28, 1989, a museum was created - an apartment in the house where Vagif Mustafazadeh lived and created. Since 1994, this museum has received the status of a branch of the State Museum of Musical Culture of Azerbaijan. At the museum located at Icheri Sheher, Vagif Mustafazade str., 4, photo materials, various documents, personal items and much more related to the life and activities of Vagif Mustafazade.
The head of the museum-apartment Vagif Mustafazade is his cousin - Afag Aliyeva. Afag Aliyeva is also the organizer and leader of the Vagif Mustafazade cultural and charity fund.