Azərbaycan və rus klassik musiqisi axşamı
2 noyabr 2011-ci il tarixində saat 18:00-da Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Klassik Musiqisevənlər Klubunda Azərbaycan və Rusiya mədəni əlaqələrinə həsr olunmuş Azərbaycan və rus klassik musiqisi axşamı keçirilmişdir.
Tədbirdə giriş sözü ilə Niyazi mənzil muzeyinin şöbə müdiri Rza Bayramov çıxış etmişdir. Tədbirin aparıcısı Bakı Musiqi Kollecinin müəllimi, musiqişünas Raya Abbasova Azərbaycan və rus bəstəkarlarının yaradıcılıqlarından ətraflı danışmış, Azərbaycan və Rusiya arasında mədəni yaradıcı əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd etmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan bəstəkarlarından Q.Qarayev, F.Əmirov, Niyazinin, rus bəstəkarlarından P.İ.Çaykovski, M.Qlinka, A.Darqomıjskinin əsərləri Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solistləri İlahə Əfəndiyeva, Tural Ağasiyevin, Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri Osman Eyyublu, İlahə Əliyeva, Fəqan Həsənli, Mustafa Mehmandarov, Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin VIII sinif şagirdi Vurğun Vəkilov və başqalarının ifasında səslənmişdir.
Qeyd edilməlidir ki, tədbirin hazırlanmasında muzeyin Klassik Musiqisevənlər Klubunun üzvü Svetlana Leonidovna Ustinovanın böyük əməyi olmuşdur.
Tədbirin qonaqları Klassik Musiqisevənlər Klubunun üzvləri, Bakı Musiqi Akademiyasının professor və tələbələri Bakıdakı Rus icmasının nümayəndələri, Azərbaycan musiqi mədəniyyəti xadimlərinin assosiyası “Luç”, “Sodrujestvo” ictimai təşkilatı, Rusiya Məlumat-Mədəniyyət Mərkəzi, “Vışka” qəzeti nəzdində Ədəbiyyat Birliyi, Bakı Slavyan Universiteti, mətbuat və televiziya işçiləri və başqaları olmuşlar.

Вечер азербайджанской и русской классической музыки
2 ноября 2011 года в 18:00 в Клубе Любителей Классической Музыки Государственный Музей Музыкальной Культуры Азербайджана провел вечер азербайджанской и русской классической музыки, посвященный культурным связям России и Азербайджана.
Со вступительным словом выступил заведующий квартиры-музея Ниязи Рза Байрамов.
Ведущая мероприятия, преподаватель Бакинского Музыкального Колледжа, музыковед Рая Аббасова подробно рассказала о творчестве азербайджанских и русских композиторов, а также отметила, что культурные творческие связи Азербайджана и России находятся на высоком уровне.
На вечере прозвучала музыка азербайджанских композиторов – Кара Караева, Фикрета Амирова, Ниязи, русских композиторов – П.Чайковского, М.Глинки, А.Даргомыжского и др. в исполнении солистов Государственного Академического Театра Оперы и Балета Азербайджана Илахи Эфендиевой, Турала Агасиева, а также студентов Бакинской Музыкальной Академии Османа Эйюблу, Илахи Алиевой, Фагана Гасанли, Мустафы Мехмандарова и ученика 8 класса средней специальной школы им. Бюльбюля Вургуна Векилова.
В подготовке мероприятия активное участие принимала участие член Клуба Любителей Классической Музыки Светлана Леонидовна Устинова.
Гостями мероприятия были члены Клуба Любителей Классической Музыки, профессор и студенты Бакинской Музыкальной Академии, представители Русской Общины в Баку, Ассоциации деятелей музыкальной культуры Азербайджана «Луч», общественной организации «Содружество», российского информационно-культурного центра, литературного объединения при газете «Вышка», Бакинского Славянского Университета, СМИ и др.