22 fevral 2019-cu il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümünə həsr olunmuş “Xocalıya ithaf” tədbiri keçirilmişdir.
Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova giriş sözü ilə çıxış etmişdir. Xocalı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova “Xocalı faciəsi-tariximizin qan yaddaşıdır” mövzusunda çıxış etmişdir.
Bakı Musiqi Akademiyasının professoru Leyla Məmmədəliyeva (f-no), əməkdaşı Güllübəyim Məmmədova (vokal), tələbələri Gülşən Akın – İbadova (vokal), Aydan Rüstəmzadə (violonçel), Mədinə Süleymanzadə (f-no), Maqsud Musazadə (f-no), Azərbaycan Dövlət Musiqili Teatrının konsertmeysteri Arzu Hüseynova (f-no), Beynəlxalq Müsabiqələr laureatı Nurlan Cəfərov, Bülbül adına Orta-İxtisas Musiqi Məktəbinin müəllimi Rəna Zəkiyeva (f-no), şagirdi Beynəlxalq və Respublika Müsabiqələri laureatı Pərvin Vəlizadə (tar) Xocalı şəhidlərinə ithaf olunmuş musiqi proqramı ilə çıxış etmişlər.

27-ая годовщина Ходжалинского геноцида
22 февраля 2019 года в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 27-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Директор музея, доктор философских наук, заслуженный деятель культуры Алла Байрамова выступила со вступительной речью. Жертв Ходжалы поминают минутой молчания.
Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова выступила с речью на тему: «Ходжалинская трагедия - кровавая память о нашей истории».
Профессор Бакинской музыкальной академии Лейла Мамедалиева (ф-но), сотрудник Гуллубаим Мамедова (вокал), студенты Бакинской музыкальной академии: Гульшан Акын-Ибадова (вокал), Айдан Рустамзаде (виолончель), Мадина Сулейманзаде (ф-но), Максуд Мусазаде (ф-но), Концертмейстер Азербайджанского Государственного Музыкального Театра Арзу Гусейнова (ф-но), Лауреат Международного конкурса Нурлан Джафаров, Преподаватель Средней школы им. Бюльбюля Рена Закиева (ф-но), Лауреат Международных и Республиканских Конкурсов Парвин Вализаде (тар) исполнили музыкальную программу.