Samir Rəcəbov və Elxan Çələbinin müəllif mahnılarından ibarət yaradıcılıq gecəsi
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin ənənəvi olaraq təşkil etdiyi növbəti tədbir uğurla baş tutdu. Belə tədbirlərdən biri bardlar Elxan Çələbi və Samir Rəcəbovla yaradıcılıq görüşünə həsr edilimişdi. Klub “Klassik Musiqisevənlər” adlansa da, onun keçirdiyi konsertlər müxtəlif janrları əhatə edir. Klubun tədbirləri çox rəngarəng və maraqlı olur. Növbəti tədbir bardlar Elxan Çələbi və Samir Rəcəbovun müəllif mahnılarından ibarət yaradıcılıq gecəsinə həsr edilmişdi.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin şöbə müdiri, musiqişünas Fazilə Nəbiyeva açdı. O, tədbirə toplaşanlara ifaçıların həyat və yaradıcılığı barədə məlumat verdikdən sonra sözü musiqiyə verdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, E.Çələbi və S.Rəcəbov ilk dəfə olaraq Klassik Musiqisevənlər Klubunun tədbirində çıxış edirdilər. Onlar peşəkar musiqi təhsili almamalarına baxmayaraq professional səviyyə nümayiş etdirdilər. E.Çələbi ixtisasca memar, S.Rəcəbov isə fizikdir. E.Çələbi on dörd yaşında olarkən onda musiqiyə böyük maraq yaranır və gitara alətində ifa etməyə böyük həvəs göstərir. O, ilk mahnılarını da həmin dövrdə yazmağa başlamışdır. Hərbi xidmətdə olduğu dövrdə isə onda bu alətə bağlılığı daha da artmışdır.
S.Rəcəbov isə Azərbaycan Dövlət Universitetində fizika fakultəsində ali təhsil almışdır. Təhsilini başa çatdırdıqdan sonra Azərbaycan cənubi geofizika elmi-tədqiqat institunda geofizik vəzifəsində çalışmışdır. 1985-ci ildə isə namizədlik elmi dərəcəsi adını almışdır.
S.Rəcəbov gitarada 1986-cı ildən ifa edir. O, 1995-ci ildən başlayaraq Elxan Çələbi ilə birlikdə bardlar-adı ilə konsertlərdə müəllif mahnılarından ibarət proqramla çıxışlar edir. S.Rəcəbov verilişlərə, filmlərə bəstələnmiş musiqilərin müəllifidir.
Konsertin proqramı çox rəngarəng idi. Musiqiçilər öz ifalarında Azərbaycan xalq mahnılarını və xarici ölkə bəstəkarlarının əsərlərini uğurla təqdim etdilər. İfa edilən əsərlər Azərbaycan, rus, ispan dillərində idi. Konsertin proqramına vətənpərvərlik, dostluq, lirik və s. mövzulu mahnılar daxil idi. “Sarı gəlin” Azərbaycan xalq mahnısı, “Dostuma həsr olunur”, “Mən sənin üçün darıxıram”, “Təlxək və kraliça haqqında ballada” və digər mahnılar klubun daimi üzvləri və digər tamaşaçılar tərəfindən hərarətlə qarşılandı.
Bütün bunlarla yanaşı konsertdə E.Çələbi və S.Rəcəbovun yaradıcılıqlarının birgə məhsulu olan “92 ¹-li marşrut”, “Qayıdın”, “KVN komandasının 15 illiyinə həsr olunur” adlı kliplərdə də nümayiş etdirildi.
Tədbirin sonunda muzeyin direktoru, sənətşünaslıq namizədi, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla xanım Bayramova çıxış etdi.

Творческий вечер авторских песен Самира Раджабова и Эльхана Челеби
Государственный Музей Музыкальной Культуры Азербайджана провёл очередное мероприятие Клуба Любителей Классической Музыки. Это мероприятие было посвящено авторским песням бардов Самира Раджабова и Эльхана Челеби. Несмотря на то, что Клуб называется «Любители Классической Музыки», проводимые им мероприятия охватывают различные жанры музыки, поэтому эти мероприятия всегда вызывают большой интерес.
Мероприятие было объявлено открытым заведующей отделом музея, музыковедом Фазилей Набиевой. Она поприветствовала собравшихся и дала сведения о жизни и творчестве исполнителей.
Самир Раджабов и Эльхан Челеби впервые выступили на мероприятии Клуба Любителей Классической Музыки. Они показали высокий уровень исполнения, не имея профессионального музыкального образования. По профессии С.Раджабов физик, а Э.Челеби архитектор. С четырнадцати лет у Э.Челеби появился интерес к гитаре. В этот период он начинает писать свои первые песни.
Самир Раджабов получил высшее образование на факультете физики Азербайджанского Государственного Университета. Окончив образование работал на должности геофизика в АзЮжНИИ Геофизика. В 1985 году получил степень кандидата наук.
С 1986 года С.Раджабов начал играть на гитаре. Начиная с 1995 года они с Эльханом Челеби, выступают как барды, и участвуют на концертах с программами авторских песен. Самир Раджабов является автором песен, сочинённых для ряда фильмов и телевизионных передач.
Самир Раджабов и Эльхан Челеби удачно преподнесли азербайджанские народные песни и произведения иностранных авторов на азербайджанском, русском и испанском языке. В программу были включены песни на тему о дружбе, родине и любви. Азербайджанская народная песня «Сары гялин», «Другу посвящается», «Я скучаю по тебе», «Шут и королева», и другие песни вызвали восторг у зрителей.
Были продемонстрированы совместные клипы С.Раджабова и Э.Челеби: «92 маршрут», «Возвращайтесь» и «15-летию команды КВН посвящается».
В конце вечера выступила директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла ханум Байрамова.