"Muzeylər gecəsi" tədbiri çərçivəsində Cabbar Qaryağdıoğlunun 150 illiyinə həsr olunmuş yubiley gecəsi
14 may 2011-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində “Muzeylər gecəsi” tədbiri çərçivəsində Azərbaycan xanəndəlik sənətinin görkəmli nümayəndəsi, xalq artisti Cabbar Qaryağdıoğlunun anadan olmasının 150 illiyinə həsr edilmiş yubiley gecəsi keçirilmişdir. Foyedə muzeyin hazırladığı Cabbar Qaryağdıoğlunun həyat və yaradıcılığını əks etdirən fotosərgi nümayiş etdirilmişdir.
Giriş sözü ilə tədbirin aparıcısı muzeyin şöbə müdiri Təranə Zeynalova çıxış etmişdir. Sonra söz Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Muxbir üzvü, sənətşünaslıq doktoru, Respublikanın əməkdar incəsənət xadimi, əməkdar elm xadimi, Cabbar Qaryağdıoğluna həsr edilmiş “Şərq musiqisinin peyğəmbəri” kitabının müəllifi Zemfira Səfərovaya verilmişdir.
Gecədə Respublikanın xalq artisti Canəli Əkbərov, şair, professor Ənvər Əhməd çıxış etmişlər. Tədbirdə muzey materialları əsasında hazırlanmış Cabbar Qaryağdıoğlunun həyat və yaradıcılığını əks etdirən slayd-şou nümayiş etdirilmiş və onun səsi yazılmış diskdə “Heyratı” ritmik muğamı səsləndirilmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet teatrının solistləri, Respublikanın əməkdar artisti Gülüstan Əliyeva, Səbuhi İbayev, Respublikanın əməkdar artisti Feyruz Səxavət, Respublikanın xalq artisti Qəndab Quliyeva, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının solisti, əməkdar artist Nuriyyə Hüseynova, Qəzənfər Abbasov, Məhərrəm Həsənov, Hüseyn Məlikov, Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyasının xalq çalğı alətləri ansamblının solistləri Rəşid Səidov, Əbili Şəmsinin və başqalarının ifasında konsert proqramı təqdim edilmişdir.
Tədbirin qonaqları Bakı muzeylərinin əməkdaşları, Bakı Musiqi Kollecinin müəllim və tələbələri, mətbuat və televiziya, ictimaiyyətin nümayəndələri olmuşdur.

«Джаббар Карягдыоглы – 150»
14 мая 2011 г. в Государственном Музее Музыкальной Культуры Азербайджана, в рамках мероприятия «Ночь в музее», был проведен юбилейный вечер, посвященный 150-летию со дня рождения выдающегося ханенде и народного артиста Азербайджана Джаббара Карягдыоглы.
В фойе музея была представлена фото-выставка, отражающая жизнь и деятельность ханенде.
Со вступительным словом выступила ведущая вечера, зав.отделом музея Тарана Зейналова. Затем слово было передано Членкору Азербайджанской Национальной Академии Наук, доктору искусствоведения, заслуженному деятелю искусств, заслуженному деятелю наук, автору книги о Джаббаре Карягдыоглы «Пророк восточной музыки», Земфире Сафаровой.
На вечере выступили народный артист республики Джанали Акперов, поэт, профессор Анвер Ахмед, солисты Государственного Академического Театра Оперы и Балета, заслуженная артистка Гюлистан Алиева и Сабухи Ибаев, заслуженный артист республики Фируз Сахават, солистка Ансамбля Старинных Музыкальный Инструментов Государственного Музея Музыкальной Культуры Азербайджана, заслуженная артистка Нурия Гусейнова, Гезенфер Аббасов, Магеррам Гасанов, Гусейн Меликов, а также солисты Ансамбля Народных Инструментов Азербайджанской Государственной Детской Филармонии Рашид Сеидов, Абили Шамси и др.
На мероприятии было продемонстрировано слайд-шоу, отражающее жизнь и творчество Джаббара Карягдыоглы, а также на диске была прослушана запись мугама «Хейраты» в исполнении ханенде.
Гостями вечера были сотрудники бакинских музеев, преподаватели и студенты Бакинского Музыкального Колледжа, представители прессы и телевидения и др.