Vaqif Mustafazadənin anım gününə həsr olunmuş tədbir
1979-cu ildə bir zamanın ən böyük musiqisi, görkəmli bəstəkar, pianoçu, caz-muğamın əsasını qoyan, Azərbaycanın Əməkdar artisti, Dövlət mukafatı laureatı Vaqif Mustafazadəni itirdik. Hər il Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin filial olan Vaqif Mustafazadənin ev muzeyində dahi musiqiçinin anım günü keçirilir.
Giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru Alla Bayramova çıxış etmişdir. Sonra Vaqif Mustafazadənin ev muzeyinin müdiri Afaq Əliyeva çıxış edərək Vaqif Mustafazadənin caz əsərlərindən ibarət olan “Not kitabını” qonaqlara təqdim etdi. Vaqif Mustafazadənin dostu, müğənni-cazmen, Əməkdar incəsənət xadimi Cavan Zeynallı onun haqqında xatirələrini danışdı. Tədbirdə Azərbaycanın mədəniyyət və incəsənət xadimləri, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Natəvan Şeyxova, Əməkdar incəsənət xadimləri Rafiq Seyidzadə, Cahangir Səlimxanov, Əməkdar artist Akif Süleymanbəylı və başqaları iştirak etmişlər.
Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri Vaqif Mustafazadənin “Mart”, “Bakı gecələri”, “Düşüncə” əsərlərini ifa etmişlər. Akademiyanın müəlimi Gülsüm Eldarova-Cəlilova Vaqifə həsr etdiyi əsərini ifa etmişdir. Tədbirdə “Lider” və “CBC” televiziya kanalları çəkiliş aparmışlar.

Мероприятие, посвященное дню памяти Вагифа Мустафазаде
В 1979 г. Азербайджан потерял большого музыканта, выдающегося композитора, основателя жанра джаз-мугам, заслуженного артиста Азербайджана, лауреата Государственной премии Вагифа Мустафазаде. Ежегодно в филиале Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, Доме-музее Вагифа Мустафазаде проводится день памяти выдающегося музыканта.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем выступила заведующая Домом-музеем Вагифа Мустафазаде Афаг Алиева и представила гостям мероприятия «Нотную книгу» из произведений В.Мустафазаде. Друг Вагифа Мустафазаде, певец-джазмен, заслуженный деятель искусств Джаван Зейналлы поделился воспоминаниями о нем.
На мероприятии приняли участие деятели культуры и искусств Азербайджана, народная артистка Натаван Шейхова, заслуженные деятели искусств Рафик Сеидзаде, Джахангир Селимханов, заслуженный артист Акиф Сулейманбейли и другие.
Студенты Бакинской музыкальной академии исполнили произведения Вагифа Мустафазаде «Март», «Бакинские ночи», «Размышление». Преподаватель БМА Гюльсум Эльдарова-Джалилова исполнила свое произведение, посвященное В.Мустафазаде.