29 noyabr 2017-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində C.Cabbarlı adına Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyi ilə birlikdə görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, Xalq artisti Emin Sabitoğlunun anadan olmasının 80 illik yubileyinə həsr olunmuş “Emin Sabitoğlu yaradıcılığında teatr və kino musiqisi” tədbiri keçirilmişdir. Tədbirin hazırlanmasında bəstəkarın qızı, musiqişünas, professor Ceyran Mahmudovanın böyük əməyi olmuşdur.
Muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova Emin Sabitoğlunun həyat və yaradıcılığı haqqında danışmışdır.
Tədbirdə Azərbaycan teatrşünası, tənqidçi, professor, Əməkdar incəsənət xadimi İlham Rəhimli, kino tədqiqatçısı, Əməkdar incəsənət xadimi Aydın Kazımzadə, musiqişünas alim, Əməkdar incəsənət xadimi, Bakı Musiqi Akademiyasının professoru Zümrüd Dadaşzadə Emin Sabitoğlu yaradıcılığında teatr və kino musiqisi haqqında danışmışlar.
Xalq artistləri Amaliya Pənahova, Yalçın Rzazadə, Hacı İsmayılov, həyat yoldaşı, müğənni Xədicə Abbasova Emin Sabitoğlu haqqında xatirələrini tamaşaçılarla bölüşmüşlər. Şair-publisist Fəxrəddin Meydanlı bəstəkara həsr etdiyi şeirini ifa etmişdir.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Musiqili teatrının aktyorları, Əməkdar artistlər Səidə Şərifəliyeva, Almaz Ələsgərova, Svetlana Bulax, artistlər Telnaz Hüseynova, Nadejda Paveliçina, musiqiçilər Arzu Ələsgərli, Emin Həsənov, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin müəllimi Hüseyn Bakılı, tələbələr Valeriya Hüseynzadə, Məlik Məmmədov, konsertmeysterlər Zəhra Babanlı, Amin Novruzov və Akif İsgəndərlinin ifalarında Emin Sabitoğlunun kinofilmlərə və teatr tamaşalarna yazdığı musiqilərdən ibarət konsert proqramı təqdim olunmuşdur.
Tədbirdə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin və Azərbaycan Dövlət Teatr Muzeyinin zəngin arxiv materialları əsasında hazırlanmış videoçarx və slayd-şou nümayiş olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Emin Sabitoğlunun ailə üzvləri, teatr, kino xadimləri, Bakı muzeylərinin əməkdaşları, KİV-nin nümayəndələri və başqaları olmuşlar.

"Музыка к кинофильмам и театральным постановкам в творчестве Эмина Сабитоглу"
29 ноября 2017 г. в Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана совместно с Азербайджанским государственным музеем театра состоялось мероприятие "Музыка к к/ф и театральным постановкам в творчестве Эмина Сабитоглу", посвященное 80-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского композитора, народного артиста Эмина Сабитоглу. Большой вклад в организацию мероприятия внесла дочь композитора, музыковед, профессор Джейран Махмудова.
Заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о жизни и творчестве Эмина Сабитоглу.
На мероприятии азербайджанский театровед, критик, профессор, заслуженный деятель искусств Ильхам Рагимли, кинокритик, заслуженный деятель искусств Айдын Кязымзаде, музыковед-ученый, заслуженный деятель искусств, профессор Бакинской музыкальной академии Зумруд Дадашзаде рассказали о музыке к кинофильмам и театральным постановкам в творчестве Эмина Сабитоглу.
Народные артисты Амалия Панахова, Ялчын Рзазаде, Гаджи Исмаилов, супруга Э.Сабитоглу, певица Хадиджа Аббасова поделились своими воспоминаниями о композиторе. Поэт-публицист прочитал свое стихотворение, посвященное Э.Сабитоглу.
В исполнении актеров Азербайджанского государственного музыкального театра, заслуженных артистов Саиды Шарифалиевой, Алмаз Алекскеровой, Светланы Булах, артистов Тельназ Гусейновой, Надежды Павеличиной, музыкантов Арзу Алескерли, Эмина Гасанова, педагога Азербайджанского государственного театра культуры и искусств Гусейна Бакилы, студентов Валерии Гусейнзаде, Малика Мамедова, концертмейстеров Захры Бабанлы, Амина Новрузова и Акифа Искедерли прозвучала музыка Эмина Сабитоглу к кинофильмам, сцены из спектаклей.
На вечере были продемонстрированы видеоролик и слайдшоу из богатых коллекций Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана и Азербайджанского государственного музея театра.
Гостями мероприятия были музыкальная общественность, члены семьи Эмина Сабитоглу, деятели театра, кино, сотрудники бакинских музеев, СМИ и другие.