Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 24 noyabr 2017-ci il tarixində görkəmli Azərbaycan bəstəkarı, Xalq artisti, Dövlət mükafatı laureatı Tofiq Quliyevin anadan olmasının 100 illiyi ilə əlaqədar tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmış, Tofiq Quliyev haqqında xatirələrini bölüşmüşdür.
Sonra muzeyin şöbə müdiri Xanım Abdinova görkəmli bəstəkarın musiqi mədəniyyəti tarixindəki əvəzsiz xidmətləri, yaradıcılıq yolundan danışmışdır. Onun çıxışı muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirdə Tofiq Quliyev haqqında çəkilən sənədli filmlərdən kadrlar nümayiş olunmuşdur. Sonra Güllü Məmmədova, Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri Günel Rizvanova, Mədinə Süleymanzadə, Rəhimə Qurbanova, Beynəlxalq Müsabiqə Laureatı Fidan Tağıyeva, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tələbələri Elşən Məmmədov, Nərgiz Məmmədovanın ifalarında bəstəkarın sevilən mahnıları və indiyə qədər Azərbaycan səhnəsində ifa olunmamış musiqi nümunələri ifa olunmuşdur.

В Государственном музее музыкальной культуры Азербайджана 24 ноября 2017 г. состоялось мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского композитора, народного артиста, лауреата государственных премий Тофика Кулиева.
Директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова выступила со вступительным словом и поделилась своими воспоминаниями о Тофике Кулиеве.
Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова рассказала о незаменимых заслугах композитора перед музыкальной культурой и его творческом пути. Её выступление сопровождалось слайд-шоу на основе архивных музейных материалов.
На мероприятии были продемонстрированы кадры из документальных фильмов про Тофика Кулиева. В исполнении Гюллю Мамедовой, студентов Бакинской музыкальной академии Гюнель Ризвановой, Медины Сулейманзаде, Рагимы Гурбановой, лауреата Международного конкурса Фидан Тагиевой, студентов Азербайджанской национальной академии Эльшана Мамедова, Наргиз Мамедовой прозвучали любимые песни композитора и не исполненные до сих пор на азербайджанской сцене музыкальные номера.