30 may 2017-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi günü münasibətilə 30¹-li Uşaq Musiqi Məktəbi ilə birgə “Bir de görüm, lya” adlı musiqi əlifbası bayramı keçirmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Sonra 30 ¹-li Uşaq Musiqi Məktəbinin direktoru Yusif Məmmədov, Məktəbin tədris üzrə direktor müavini Fəxriyyə Quliyeva çıxış etmişlər.
Çıxışlar muzeyin arxiv materialları əsasında hazırlanmış Azərbaycanın görkəmli musiqi xadimlərinin uşaqlıq və yeniyetməlik dövrünü əks etdirən nadir fotolardan və muzeyin tədbirlərində iştirak etmiş istedadlı uşaqların şəkillərindən ibarət slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirdə musiqi məktəbinin şagirdlərinin ifalarında rəngarəng konsert proqramı təqdim olunmuşdur.
Sonda Bakı Şəhər Mədəniyyət və Turizm Baş İdarəsinin rəis müavini Nazim Əliyev çıxış edərək uşaqları təbrik etmişdir.

30 мая 2017 г. Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана совместно с детской музыкальной школой №30 провел музыкальный праздник азбуки “Скажи-ка, ля”, посвященный Международному дню защиты детей.
Со вступительным словом выступила директор Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана, кандидат искусствоведения, заслуженный работник культуры Алла Байрамова. Затем выступили директор детской музыкальной школы №30 Юсиф Мамедов, заместитель директора школы по учебной части Фахрия Гулиева.
Все выступления сопровождались слайд-шоу на основе музейных архивных материалов – редких фотографий детского и юного возраста выдающихся музыкальных деятелей, а также фотографий талантливых детей, принимавших участие на мероприятиях музея.
На мероприятии в исполнении учеников школы была представлена красочная концертная программа.
Затем заместитель заведующего Главного управления культуры и туризма г.Баку Назим Алиев поздравил детей.