“Xocalısız 25 il” adlı tədbir
24 fevral 2017-ci il tarixində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi Abdulla Şaiqin Mənzil Muzeyi ilə birlikdə muzeyin filialı olan Niyazinin mənzil muzeyində Xocalı soyqırımının ildönümünə həsr olunmuş “Xocalısız 25 il” adlı tədbir keçirilmişdir.
Xocalı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Tədbirdə Abdulla Şaiqin mənzil-muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Ülkər Talıbzadə çıxış etmişdir. Sonra Abdulla Şaiqin mənzil muzeyinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Hacıyeva “Xocalını unutmayaq”, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin şöbə müdiri Xanım Abdinova “Xocalı faciəsi bəstəkarların yaradıcılığında” mövzularında məruzə etmişlər. Çıxışlar Xocalı soyqırımını əks etdirən slayd-şou ilə müşayiət olunmuşlar.
Tədbirdə “Aytam” Uşaqların Mədəni Maariflənməsi İctimai Birliyi üzvlərinin ifalarında Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr olunmuş “Dəhşətli faciə”adlı ədəbi-bədii kompozisiya təqdim olunmuşdur.
Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələrinin - Beynəlxalq Müsabiqə laureatı Aytən İbrahimova, Respublika Müsabiqəsi laureatı Aysel Şahbazlı, Gülşən İbadova, Nərmin Qasımlı, Rəhimə Qurbanova, Beynəlxalq Müsabiqə laureatı Şərif Bağırov, Günel Rizvanova, Abdulla Şaiqin mənzil muzeyinin əməkdaşı Sevda Mahmudovanın ifasında musiqi proqramı ilə tədbir davam etmişdir.

Мероприятие "25 лет без Ходжалы"
24 февраля 2017 г. в филиале музея, Квартире-музее Ниязи Государственный музей музыкальной культуры Азербайджана совместно с Квартирой-музеем Абдулла Шаига состоялось мероприятие "25 лет без Ходжалы", посвященное годовщине Ходжалинского геноцида.
Память жертв Ходжалинского геноцида была почтена минутой молчания.
На мероприятии выступила директор Квартиры-музея Абдуллы Шаига Улькер Талыбзаде. Затем выступили: старший научный сотрудник Квартиры-музея Абдуллы Шаига Арзу Гаджиева на тему "Не забудем Ходжалы" и заведующая отделом Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана Ханым Абдинова с темой "Ходжалинская трагедия в творчестве композиторов". Все выступления сопровождались слайд-шоу, отражающим Ходжалинский геноцид.
В исполнении членов детского культурного просветительского общества "Айтам" была представлена литературно-художественная композиция "Ужасная трагедия", посвященная жертвам Ходжалинского геноцида.
Затем в исполнении студентов Бакинской музыкальной академии – лауреата Международного конкурса Айтен Ибрагимовой, лауреата Республиканского конкурса Айсель Шахбазлы, Гюльшан Ибадовой, Нармин Гасымлы, Рагимы Гурбановой, лауреата Международного конкурса Шарифа Багирова, Гюнель Ризвановой, сотрудника Квартиры-музея Абдулла Шаига Севды Махмудовой была представлена музыкальная программа.