Görkəmli bəstəkar, əməkdar incəsənət xadimi Zülfüqar Hacibəyovun anadan olmasinin 130 illiyinə həsr olunmuş tədbir
22 aprel 2014-cü il tarixində saat 15:00-da Niyazinin mənzil muzeyində görkəmli bəstəkar, əməkdar incəsənət xadimi Zülfüqar Hacıbəyovun 130 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə Niyazi mənzil muzeyinin müdiri Rza Bayramov açmışdır.
Sonra Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin şöbə müdiri Xanım Abdinova Zülfüqar Hacıbəyovun həyat və yaradıcılığı haqqında məruzə etmişdir. Onun çıxışı bəstəkarın həyat və yaradıcılığını əks etdirən muzeyin materiallarından ibarət slayd-şou ilə müşayiət olunmuşdur.
Tədbirin bədii hissəsində Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Əməkdar incəsənət xadimi Ülviyyə Hacıbəyovanın, Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının solistləri Elnur Zeynalov və Vüsalə Musayevanın, Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələrinin, R.Hacıyev adına 15 nömrəli musiqi məktəbinin şagirdlərinin ifalarında bəstəkarın əsərlərindən ibarət konsert proqramı təqdim olunmuşdur.
Muzeyin foyesində Zülfüqar Hacıbəyovun həyat və yaradıcılığını əks etdirən və muzeyin fondunda mühafizə olunan materiallardan ibarət sərgi nümayiş olunmuşdur.
Tədbirin qonaqları musiqi ictimaiyyəti, Bəstəkarlar İttifaqının üzvləri, Bakı Musiqi Akademiyasının müəllim və tələbə heyəti, Bakı muzeylərinin əməkdaşları,

Зульфугар Гаджибеков – 130
22 апреля 2014 г. в Квартире-музее Ниязи состоялось мероприятие, посвященное 130-летию выдающегося композитора, заслуженного деятеля искусств Зульфугара Гаджибекова. Со вступительным словом выступил заведующий Квартирой-музеем Ниязи Рза Байрамов. Затем заведующая отделом музея Ханым Абдинова подробно рассказала о жизни и творчестве Зульфугара Гаджибекова. Ее выступление сопровождалось слайд-шоу из музейных материалов, отражающим жизнь и творчество композитора.
В художественной части мероприятия была представлена концертная программа из произведений З.Гаджибекова в исполнении профессора Бакинской музыкальной академии, заслуженного деятеля искусств Ульвии Гаджибековой, солистов Азербайджанского государственного театра оперы и балета Эльнура Зейналова и Вюсали Мусаевой, студентов Бакинской музыкальной академии, учеников музыкальной школы № 15 им. Р.Гаджиева.
В фойе музея была представлена выставка материалов из фондов музея, отражающих жизнь и творчество Зульфугара Гаджибекова. Гостями мероприятия были музыкальная общественность, члены Союза композиторов Азербайджана, преподаватели и студенты Бакинской музыкальной академии, сотрудники бакинских музеев, представители СМИ и телевидения.