Beynəlxalq Muzeylər Günü
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 18 May-Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə tədbir keçirilmişdir. Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq elmləri namizədi, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Respublikanın xalq artisti, bəstəkar Oqtay Zülfüqarov, Milli Konservatoriya nəzdində Musiqi Kollecin direktoru, əməkdar incəsənət xadimi, professor Nazim Kazımov, bəstəkarlardan Nazim Mirişli, Ü.Hacıbəyovun ev muzeyinin direktoru Sərdar Fərəcov, V.Mustafazadınin ev muzeyinin şöbə müdiri Afaq Əliyeva və başqaları çıxış etmiş, muzeyə hədiyyələr təqdim etmişlər.
Tədbirdə Aşıq Xanların oğlu, “Lider” TV-nin keçirdiyi “Qızıl barmaq” müsabiqəsinin laureatı Azər Xanlaroğlu, ATV-nin keçirdiyi “Xalq ulduzu – 2008” yarışmasının finalçılarından Şirazi Quliyev, Oqtay Zülfüqarovun rəhbərliyi ilə Uşaq Dövlət Filarmoniyasının “Aysel” Mahnı Teatrının üzvləri musiqili proqramı ilə çıxış etmişlər. Tədbirdə muzeyin əməkdaşları, bəstəkarlar, musiqisevənlər, mətbuat və televiziya nümayəndələri iştirak etmişlər.

The International Museums Day
On May 18, 2009, in the Azerbaijan State Museum an event took place, dedicated to the International Museums Day. The museum director Alla Bayramova, Ph.D. in History of Arts, the Honored Arts Worker, addressed the opening remarks to the participants of the gathering. Then the floor was taken by Oktay Zulfugarov , a composer, People’s Artist of Azerbaijan; Nazim Kazimov, a professor, the director of the Music College under the National Conservatoire, the Honored Arts Worker; Nazim Mirishli – a composer; Sardar Farajov – the director of Uzeyir Hajibeyov home-museum; Afag Aliyeva - the director of Vagif Mustafa-zade home-museum and others.
Then the concert took place. The performers included Ashig Khanlar’s son, the award-winner of “The Golden Needle” competition on Lider-TV – Azer Khanlar oglu; the finalist of “The Folk Star-2008” program on ATV – Shirazi Guliyev; “Aysel” song-theatre affiliated with theState Children’s Philharmonic Society led by Oktay Zulfugarov. The participants included composers, the museum personnel, music fans, and the media.