Beynəlxalq Muzeylər Günü
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyində 18 May-Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə tədbir keçirilmişdir. Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq elmləri namizədi, əməkdar mədəniyyət işçisi Alla Bayramova açmışdır. Respublikanın xalq artisti, bəstəkar Oqtay Zülfüqarov, Milli Konservatoriya nəzdində Musiqi Kollecin direktoru, əməkdar incəsənət xadimi, professor Nazim Kazımov, bəstəkarlardan Nazim Mirişli, Ü.Hacıbəyovun ev muzeyinin direktoru Sərdar Fərəcov, V.Mustafazadınin ev muzeyinin şöbə müdiri Afaq Əliyeva və başqaları çıxış etmiş, muzeyə hədiyyələr təqdim etmişlər.
Tədbirdə Aşıq Xanların oğlu, “Lider” TV-nin keçirdiyi “Qızıl barmaq” müsabiqəsinin laureatı Azər Xanlaroğlu, ATV-nin keçirdiyi “Xalq ulduzu – 2008” yarışmasının finalçılarından Şirazi Quliyev, Oqtay Zülfüqarovun rəhbərliyi ilə Uşaq Dövlət Filarmoniyasının “Aysel” Mahnı Teatrının üzvləri musiqili proqramı ilə çıxış etmişlər. Tədbirdə muzeyin əməkdaşları, bəstəkarlar, musiqisevənlər, mətbuat və televiziya nümayəndələri iştirak etmişlər.

18 мая 2009 года в Азербайджанском Государственном Музее Музыкальной Культуры прошло собрание, посвященное Международному дню музеев. Со вступительным словом к участникам собрания обратилась директор музея, кандидат искусствоведения, заслуженный деятель культуры Алла Байрамова. Затем выступили: композитор, народный артист Азербайджана Октай Зульфугаров, директор Музыкального колледжа при Национальной Консерватории, заслуженный деятель искусств, профессор Назим Кязимов, композитор Назим Миришли, директор дома-музея У.Гаджибекова Сардар Фараджов, директор дома-музея В.Мустафазаде Афаг Алиева и другие.
Состоялся концерт, в котором приняли участие: сын ашыга Ханлара, лауреат конкурса «Золотая спица» на «Лидер-ТВ» Азер Ханлароглу, финалист передачи «Народная звезда – 2008» на АТВ Ширази Кулиев; театр песни «Айсель» при Государственной Детской Филармонии под руководством О.Зульфугарова. Во встрече приняли участие композиторы, сотрудники музея, любители музыки, представители прессы и телевидения.