Tarzən Sadıqcanın 160 illiyinə həsr olunmuş tədbir
Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Döviət Muzeyində 10 noyabr 2006-cı il tarixdə görkəmli tarzən Sadıqcanın 160 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbiri ğiriş sözü ilə muzeyin direktoru Alla Bayramova açmışdır.
Tədbirin aparıcısı olmuş muzeyin şöbə müdiri Təranə Qazıyeva Sadıqcan haqqında məruzə ilə çıxış etdi
Muzeyin foyesində «Sadıqcan və onun davamçıları» adlı sərgi nümayiş etdirildi. Burada muzeyin fondlarında qorunub saxlanılan görkəmli tarzənlərdən Qurban Pirimovun, Mansur Mansurovun, Həmid Malıbəylinin , Cəmil Əmirovun, Mirzə Fərəcin, Hacı Məmmədovun, Əhsən Dadaşovun, Həbib Bayramovun fotoşəkilləri nümayiş etdirilmişdir.
Tədbirin qonaqları Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin, Bakı Musiqi Akademiyasının, Milli Konservatoriyanın, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin müəllim və tələbə heyəti, Sadıqcanın nəticələri Sabir və Nəvvab Sadıqovlar, Bakı şəhəri muzeylərinin əməkdaşları, mətbuat və televiziya nümayəndələri idi.
Tədbirin bədii hissəsində xanəndələrdən xalq artistləri Mənsum İbrahimov və Nəzakət Teymurova, əməkdar artistlərdən Vamiq Məmmədəliyev, Zamiq Əliyev, 2005-ci il Respublika üzrə muğam müsabiqəsinin qalibi Təyyar Bayramov, gənc tarzənlərdən Milli Konservatoriyanın məzunu Rüfət Həsənov, Muğam teatrının solisti Vüsal İskəndərzadə və başqaları çıxış etdilər.
Tədbirdə həmçinin Açıq Cəmiyyət İnstitutu-Yardım fondunun maddi dəstəyi ilə Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixini özündə əks etdirən muzey eksponatları təsvir olunmuş suvenir dəftərxana məmulatlarının (not dəftəri, telefon kitabçası, bloknot, kitabarası nişan) təqdimatı keçirildi. Sadıqcanın 160 illik yubileyi ilə əlaqədar kitabarası nişanda muzey eksponatları olan və 1908, 1916, 1987-ci illərdə hazırlanmış tar musiqi alətləri təsvir olunmuşdur.

Event dedicated to the 160th anniversary of tar performer Sadigjan.
On 10 November, 2006, the event dedicated to the 160th anniversary of the eminent Azerbaijani tar performer Sadigjan was held in the State Museum of Azerbaijan Musical Culture. The Director of the Museum Alla Bayramova made an opening speech.
The presenter of the event was the Head of museum's department Tarana Gaziyeva who told of Sadigjan. The exhibition entitled "Sadigjan and his followers" was arranged in the Museum's lobby. The exhibited photographs of such prominent tar performers as Gurban Pirimov, Mansur Mansurov, Hamid Malybeyli, Jamil Amirov, Mirza Faraj, Haji Mammadov, Akhsan Dadashov, Habib Bayramov, etc. are preserved in the Museum's funds.
Guests of the event were representatives of Ministry of Culture and Tourism, Baku Musical Academy, Azerbaijan National Conservatoire, pedagogues and students of University of Culture and Art, Sadigjan's great-grandchildren - Sabir Sadigov and Navvab Sadigov, workers of the Baku museums, representatives of the press and television. The concert part of the event included performance by the People's Artists of Azerbaijan Mansum Ibrahimov and Nazaket Teymurova, the Honoured Artists Vamig Mammadaliyev, Zamig Aliyev, the winner of the Republican Mugam Contest 2005 Tayar Bayramov, the graduate of the National Conservatoire tar performer Rufat Huseynov, the first musician of the mugam theatre Vusal Iskanderzade and others.
Guests were presented souvenirs (music books, telephone address books, notebooks, bookmarks) with images of museum exhibits reflecting Azerbaijan musical culture. Those souvenirs were produced with the financial support of Open Society - Assistance Foundation. Bookmarks produced for Sadigjan's 160th anniversary decorated with images of tars of 1908, 1916, 1987 which are the Museum's exhibits.