“Azərbaycan – Rusiya. Musiqi paralelləri” sərgisi
Sərgidə Musiqi Muzeyləri və Koleksiyaları Assosiasiyasının üzvləri olan yeddi muzey öz eksponatları ilə iştirak eymişdir. Bunlar M.İ.Qlinka adına Ümumrusiya Musiqi Mədəniyyəti Muzeyləri Birliyi, Böyük Teatr Muzeyi, Y.F.Qnesina Muzeyi, A.Skryabin Muzeyi, Sankt-Peterburq Teatr və Musiqi İncəsənəti Muzeyi və Belarusiyadan bir muzey – Belarus Respublikasının Teatr və Musiqi Muzeyidir.
Sərgidə nümayiş olunan eksponatlar arasında – Anton Eyxenvald tərəfindən 1914-cü ildə nota köçürülmüş Azərbaycan xalq təranələrini, 1916-cı ildə Mariinski Teatrının balet artistləri Mixail və Vera Fokinlərin Bakıdakı cıxışlarının proqramını, Bakıda Pus İmperator Musiqi cəmiyyətinin fəaliyyəti haqqında sənədləri, dirijorlar Pavlov-Arbeninin, Çernyaxovskinin, Anosovun, bəstəkar Qlierin, 1924-cü ildə Bakıda çixiş edən müğənni Sobinovun, müğənnilər Nejdanovanın, Barsovanın, Barinovanın, pianoçu Rixterin və bir çoxlarının Bakıdakı qastrol səfərləri və fəaliyyətləri haqqında sənədləri göstərmək olar. Burada Mariinski Teatrının solisti müğənni Tartakovun fotosuna rast gəlmək olar. O şəxsən özü Bakıda olmasa da, oğlu Petroqrad konservatoriyasında Anna Nikolayevna Yesipovanın sinfinin (Sergey Prokofyev də onun tələbəsi olmuşdur) məzunu olan Georgiy Georgiyeviç Şaroyev Bakıya köçmüş və ömrünün sonunadək burada yaşamışdır. O, Azərbaycanda musiqi təhsilinin yaradıcılarından biri, Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının professoru olmuş və 1935-ci ildə bu gün onun adını daşıyan (35 ¹-li musiqi məktəbi) hərbçilərin uşaqları üçün musiqi məktəbini yaratmışdır. Eksponatlar arasında skripka çalan David Oystraxın XX əsrin 40-cı illərində görkəmli Azərbaycan balerinası Qəmər Almaszadəyə məhəbbət və incəliklə dolu yazdığı məktublar xüsusi maraq doğurur.
Sərgidə Leonid Koqanın həyat yoldaşı Yelizaveta Qilelsin gündəliyindən səhifələr (bu sənədlər onların qızları Nina Koqan tərəfindən bizim muzeyə hədiyyə edilmişdir) nümayiş olunur. Məlum olduğu kimi, Koqan Qara Qarayevin skripka üçün konsertinin ilk ifaçısı olmuşdur və gündəliyin səhifələrində onun müəlliflə birgə necə məşq etdiyi qeydləri vardır.
Bu yaxınlarda Moskvada bəstəkar Tixon Xrennikovun 100 illiyi qeyd olunmuşdur. Sərgimizdə isə muzeyimizin fondlarından olan Xrennikovun Bakıya səfərini əks etdirən foto vardır. Bu fotoşəkildə Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev ailə üzvləri – həyat yoldaşı Zərifə xanım və oğlu İlham Əliyevlə, həmçinin Niyazi, onun həyat yoldaşı Həcər xanım, Xrennikov, müsiqişünas Janna Dozortseva və başqaları əks olunmuşdur.
Rusiya muzeyləri tamaşaçıları eksponatların çoxluğu ilə maraqlandırmışdır. Bunların arasında Azərbaycan musiqi mədəniyyəti üçün önəmli olan Ü.Hacıbəyovun “Koroğlu” operası üçün yazdığı uvertüranın əlyazmasının ilk səhifəsinin surətini göstərmək olar. Bu əlyazmanın əsli Qlinka adına Muzeydə saxlanılır. Həmin muzeydən İzzət Seyidov, Eyyub Fətəliyev, Mikayıl Abdullayev kimi Azərbaycan rəssamlarının külli miqdarda teatr eskizlərı təqdim olunmuşdur. Bu yaxınlarda görkəmli rəssamımız Toğrul Nərimanbəyov həyatını dəyişdi. Göndərilən materiallar sayəsində bizə məlum oldu ki, Nərimanbəyovun işi olan Fikrət Əmirovun portreti, onun F.Əmirovun “Min bir gecə” baleti üçün və F.Qarayevin “Qobustan kölgələri” baletinə çəkdiyi eskizlərin əsli həmin muzeydə saxlanılır. Bundan əlavə, Tretyakov qalereyasından Tahir Salahovun çəkdiyi Dmitriy Şostakoviçin portreti hamıya məlumdur. İndi isə Qlinka adına Muzeydə saxlanılan T.Salahovun çox gözəl qrafik əsəri, Şostakoviçin hətta tam dolğun portreti bizə məlum oldu. Böyük Teatr Muzeyindən Böyük Teatrda görkəmli sovet balet artistlərinin (İrina Kolpakova, Maris Liyepa, Nataliya Bessmertnova və b.) iştirakı ilə tamaşaya qoyulmuş “İldırımlı yollarla”, “Məhəbbət əfsanəsi” baletlərindən səhnələrin çoxlu fotoşəkilləri göndərilmişdir.

Выставка «Азербайджан – Россия. Музыкальные параллели»
В выставке приняли участие со своими экспонатами семь музеев – членов Ассоциации музыкальных музеев и коллекций. Это Всероссийское Музейное объединение музыкальной культуры имени М.И.Глинки, Музей Большого театра, Музей Е.Ф.Гнесиной, Музей А.Скрябина, Санкт-Петербургский музей театрального и музыкального искусства и один музей из Белоруссии - Музей театра и музыки Республики Беларусь.
Среди показанных на выставке экспонатов - нотные записи азербайджанских народных мелодий, сделанные Антоном Эйхенвальдом в 1914 году, программы выступлений в Баку в 1916 году артистов балета Мариинского театра Михаила и Веры Фокиных и Екатерины Гельцер, документы о работе в Баку Императорского русского музыкального общества, о работе дирижёров Павлова-Арбенина, Черняховского, Аносова, композитора Глиера, певца Собинова, выступавшего в Баку в 1924 году, певиц Неждановой, Барсовой, Бариновой, пианиста Рихтера и многих других, побывавших, гастролировавших и работавших здесь.
Есть фотографии солиста Мариинского театра оперного певца Тартакова, который в Азербайджане не был, но его сын Георгий Георгиевич Шароев, будучи выпускником Петроградской консерватории, где он обучался в классе у Анны Николаевны Есиповой (одним из учеников которой был и Сергей Прокофьев), переехал в Баку и остался здесь до конца своих дней. Он стал одним из создателей музыкального образования в Азербайджане, профессором Азербайджанской государственной консерватории, основал в 1935 году музыкальную школу для детей военных, которая сегодня носит его имя (школа № 35).
Есть полные любви и нежности письма прекрасного скрипача Давида Ойстраха к замечательной азербайджанской балерине Гамер Алмасзаде, датированные 40-ми годами ХХ века.
Есть страницы из дневника Елизаветы Гилельс, жены Леонида Когана, переданные нам в музей их дочерью Ниной Коган. Коган, как известно, был первым исполнителем скрипичного концерта Кара Караева, и на страницах дневника есть записи о том, как он репетировал этот концерт вместе с его автором.
Недавно в Москве отмечалось 100-летие композитора Тихона Хренникова, а у нас на выставке есть фото из фондов нашего музея, снятое во время пребывания Хренникова в Баку. На этой фотографии запечатлены общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев вместе с членами своей семьи – супругой Зарифой ханум и сыном Ильхамом, а также Ниязи вместе со своей женой Хаджар ханум, Хренников, музыковед Жанна Дозорцева и другие.
Российские музеи заинтересовали посетителей множеством экспонатов, среди которых копия первой страницы рукописи знаковой для азербайджанской культуры музыки – увертюры к опере «Кёроглы» Гаджибекова. Оригинал этого автографа хранится в Музее им. Глинки. Оттуда же представлено большое количество театральных эскизов таких азербайджанских художников, как Иззет Сеидова, Эйюб Фаталиев, Микаил Абдуллаев. Недавно ушел из жизни наш выдающийся художник Тогрул Нариманбеков. Благодаря присланным материалам, мы знаем, что портрет Фикрета Амирова работы Нариманбекова, оригиналы его эскизов к балету «Тысяча и одна ночь» Ф.Амирова и «Тени Гобустана» Ф.Караева хранятся в том же музее. Далее, всем знаком портрет Дмитрия Шостаковича кисти Таира Салахова из Третьяковской галереи. Теперь же мы узнали прекрасный графический набросок, пожалуй, даже полноценный портрет Шостаковича работы Салахова, хранящийся в Музее им. Глинки. Много фотографий сцен из балетов «Тропою грома», «Легенда о любви», поставленных в Большом театре с участием лучших советских артистов балета (Ирина Колпакова, Марис Лиепа, Наталия Бессмертнова и др.) было прислано из музея Большого театра.