“Şərq Musiqi Alətləri”
18 mart 2009-cu il tarixdə Azərbaycan Milli Tarixi Muzeyində Bakı şəhərində “Muğam aləmi” Beynəlxalq Muğam Festivalı çərçivəsində Muğam üzrə Beynəlxalq Elmi Simpoziumun açılışı mərasimi keçirildi. Azərbaycan Milli Tarix Muzeyində keçirilən simpoziumda muzeyimizin direktoru, sənətşünaslıq namizədi Alla Bayramova “XX əsrin əvvəlinə aid sənədlərdə muğam tarixindən səhifələr”, muzeyin Qədim Musiqi Alətləri Ansamblının bədii rəhbəri, BMA-nın professoru Məcnun Kərimov “Muğam ifaçılığında bərbət və çəng musiqi alətlərinin tarixi rolu” adlı məruzələrlə çıxış etmişlər.
“Muğam aləmi” Beynəlxalq Muğam Festivalı və Muğam üzrə Beynəlxalq Elmi Simpoziumla əlaqədar Azərbaycan Milli Tarix Muzeyində nümayiş etdirilən sərgidə Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi yaxından iştirak etmiş, muzeyin fondunda saxlanılan muğam sənətinə aid tarixi sənədlər, xanəndələrin fotoşəkilləri, həmçinin zəngin musiqi alətləri kolleksiyasından bəzi musiqi alətləri təqdim edilmişdir. “Muğam Mərkəzi” təşkilatı ilə birgə iş sayəsində sərginin tərtibatı ilə əlaqədar annotasiyalar yazılmışdır.
19 mart 2009-cu il tarixdə Beynəlxalq Muğam festivalının açılışı ilə əlaqədar “Muğam Mərkəzi”ndə təşkil olunan “Şərq Musiqi Alətləri” sərgisində Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin 24 ədəd musiqi alətləri nümayiş olunmuşdur.

Восточные музыкальные инструменты
18 марта 2009 года в рамках проходящего в Баку Международного Фестиваля Мугама в Азербайджанском Национальном Историческом Музее состоялось открытие Международного научного симпозиума по мугаму. На симпозиуме выступили: директор Азербайджанского Государственного Музея Музыкальной Культуры, кандидат искусствоведения Алла Байрамова – с докладом «Мугам в исторических документах начала XX века», и художественный руководитель Ансамбля Старинных Музыкальных Инструментов, профессор Бакинской Музыкальной Академии Меджнун Керимов – с докладом «Историческая роль музыкальных инструментов барбат и чанг в исполнении мугама».
К Фестивалю и симпозиуму была приурочена выставка хранящихся в фонде Музея Музыкальной Культуры исторических документов, фотографий исполнителей мугама, а также богатой коллекции музыкальных инструментов. Оформление выставки и подготовка аннотаций были проделаны совместно с организацией «Центр Мугама». 19 марта на открытии Фестиваля в «Центре мугама» на выставке было продемонстрировано 24 музыкальных инструмента из фондов музея.